Przestępstwa dokonywane na GPW

Można by się zastanawiać, jak można dopuścić się przestępstwa na rynku kapitałowym? Jakiego rodzaju są to przestępstwa, a zarazem jak są one dokonywane? Problem ten dotyczy nie tylko giełdy papierów wartościowych w Warszawie, lecz wszelakich rynków na całym świecie.

Otóż zasadniczo rzecz ujmując często osoby, które tak naprawdę dopuszczają się popełnienia przestępstwa na rynku finansowym nie są świadome, że tak naprawdę dopuścili się złamania prawa. Jednakże również w stosunku do tych osób Komisja Nadzoru Finansowego ma prawo wnieść przeciwko nich sprawę do prokuratury, nawet jeśli dopuszczając się przestępstwa nie sądzili, że jest to niezgodne z prawem.

Jednym z przestępstw dokonywanych niemalże najczęściej przez uczestników rynku to fakt, że wykorzystują informacje poufne w celu osiągnięcia korzyści materialnej. Czyli osoby, które mają dostęp do tajnych informacji wewnątrz spółki, wykorzystują je na własny użytek, np. przed oficjalną publikacją ów informacji na rynku, dokonają zakupu instrumentu powiązanego z informacją, która ma wkrótce trafić na rynek. Takie przestępstwo jest określane mianem insider trading.

Do tego dochodzi również rozpowszechnianie poufnych informacji innym osobom, niezwiązanymi z pracą, gdzie mieliby dostęp do ów informacji. Jednakże ten, kto popełnia taki czyn w rozumieniu prawa również dopuszcza się popełnienia przestępstwa w ramach insider trading. Ponieważ narusza równość dostępu uczestników rynku do informacji, w myśl ustawy o obrocie instrumentami finansowymi z dnia 29 Lipca 2005r. grozi mu za to kara grzywny do 5 mln zł., bądź kara pozbawienia wolności do lat 5.

Kolejnym przestępstwem, który to niestety zdarza się być popełnianym jest manipulacja kursu instrumentu finansowego. Czyli sztuczne ustalanie cenny instrumentu. W ustawie o obrocie instrumentami finansowymi z dnia 29 Lipca 2005r. w artykule 39. czytamy, iż manipulacja stanowi: ” składanie zleceń lub zawieranie transakcji wprowadzających lub mogących wprowadzić w błąd co do rzeczywistego popytu, podaży lub ceny instrumentu
finansowego, chyba że powody tych działań były uprawnione, a złożone zlecenia lub zawarte transakcje nie naruszyły przyjętych praktyk rynkowych na danym rynku regulowanym.”

„Składanie zleceń lub zawieranie transakcji powodujących nienaturalne lub sztuczne ustalenie się ceny jednego lub kilku instrumentów finansowych, chyba że powody tych działań były uprawnione, a złożone zlecenia lub zawarte transakcje nie naruszyły przyjętych praktyk rynkowych na danym rynku regulowanym.

mBrokers.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj