Momenty wejścia na rynek

Niema zysku bez ryzyka, to stwierdzenie jest nieodzowną rzeczywistością całego rynku kapitałowego. Dlatego też, warto z tego tytułu powiedzieć parę, jakże istotnych zdać na temat ideologii zajmowania dobrych pozycji. Można, by rzec, iż dobra pozycja to taka, która przynosi nam zysk z inwestycji, lecz nie do końca. Tak naprawdę dobra pozycja to taka, która nie tylko przynosi nam dochód, ale również została obstawiona przez inwestora zgodnie z zasadami panującymi na rynku.

 

Przede wszystkim nowi, młodzi inwestorzy mają problemy z określeniem momentu wejścia na rynek, dlatego warto z tego tytułu dać im kilka podstawowych rad. Hossa, to okres, który niewątpliwie przyciąga duże rzesze potencjalnych, a zarazem nowych inwestorów, to okres, który cechuje się długoterminowym wzrostem wartości kursów akcji, bądź też innych wszelakich instrumentów. Sytuacja ta została przedstawiona poniżej na wykresie, lecz w jakich momentach tak naprawdę wchodzić na rynek?

Załóżmy, iż powyższy wykres przedstawia sytuację indeksu WIG20, tak więc zastanówmy się czy w ów sytuacji można wejść na rynek? Jeśli tak, przemyśli w co tak na dobrą sprawę możemy ulokować swoje finanse, pamiętając, iż najlepszą inwestycją kapitału jest inwestycja długoterminowa. Bez wątpienia sytuacja ta jest bardzo pozytywna, dla inwestycji w akcje, gdyż mamy bardzo dobrze kształtujący się trend wzrostowy. Jednakże nie możemy zapominać, że tak naprawdę na rynku kapitałowym może zdarzyć się wszystko.

W każdej chwili możemy zauważyć, iż kurs zacznie spadać do kluczowej linii wsparcia, dlatego pamiętajmy, by w środku kanału danego instrumentu nie inwestować w instrumenty pochodne. Przyczyna jest bardzo prosta, jeśli Np. w środku kanału wzrostowego obstawimy długą pozycję, to tak naprawdę mimo obecnego trendu rynek ma prawo wrócić w bardzo szybkim tempie z powrotem do kluczowej linii wsparcia w trendzie wzrostowym. Dopiero wtedy, kiedy to kurs ten będzie niemalże na pograniczu z linią wsparcia możemy zaryzykować i zainwestować w instrument obstawiając długa pozycję. Lecz pamiętajmy, że każda pozycja musi być zabezpieczona zleceniem Stop Loss, by w ten sposób ograniczyć straty i przyznać się przed samym sobą, iż podjedliśmy błędną decyzję.

Co jeśli kurs instrumentu pochodnego w trendzie wzrostowym znajdzie się na kluczowej linii oporu? Można by rzec, że jest to idealna sytuacja do zajmowania krótkiej pozycji. Jak i najbardziej można się z tym zgodzić, z tym, że jeśli w owej sytuacji dokonamy transakcji, to tak naprawdę złamiemy pierwszą zasadę w inwestowaniu na rynku kapitałowym, która brzmi: „gramy zawsze z trendem”. Dlatego z tego tytułu, by przestrzegać zasad panujących na rynku kapitałowym zajmujmy długie pozycje na linii wsparcia, a linia oporu niech określa nam poziom to zrealizowanie profitu z inwestycji.

Interesująco przedstawia się trend horyzontalny, który inaczej jest określamy mianem trendu bocznego. W takiej sytuacji idzie naprawdę łatwo zajmować pozycje, dlatego z tego tytułu spójrzmy jak obrazuje się trend horyzontalny.

Tak jak to było opisane w przykładzie powyżej, tak również tu zajmujmy długie pozycje na dolnej linii wykresu, która określana jest mianem linii wsparcia, by móc złożyć pod tą linią zlecenie obronne Stop Loss. Z kolei można tu jak najbardziej zając pozycję krótką przy górnej linii oporu, lecz nie zapominajmy, by również złożyć powyżej linii zlecenie Stop Loss. Można by rzec, jaką rozpiętość trzeba stosować przy składaniu zlecenia obronnego? Czyli jaka różnica w pipsach musi wynosić między punktem otwarcia pozycji pozycji, a punktem złożenia zlecenia Stop Loss.

Nie ma na to żadnej odgórnie ustalonej proporcji, tak naprawdę wszystko zależy od instrumentu na którym zamierzamy otworzyć pozycję. Zależy to również w głównej mierze od punku wejścia na rynek, dlatego ważne jest, jeśli mowa o instrumentach pochodnych, by zajmować pozycje na kluczowych liniach wsparcia czy oporu, by przywoływany tutaj Stop Loss był wąski i można było go łatwo złożyć pod linią wsparcia, bądź też nad linią oporu.

Należy pamiętać, że czym dłużej kształtuje się trend horyzontalny, tym wybicie z tego trendu będzie bardziej obfite, co to znaczy? Oznacza to nic innego, że jeśli dojdzie do przebicia, któreś z kluczowych linii, to należy spodziewać się podążania w najbliższym czasie kursu tego instrumentu, właśnie w tym kierunku. Nie zapominając, iż siła wybicia jest uzależniona od czasu trwania trendu horyzontalnego.

Warto z tego tytułu złożyć zlecenia stop limit nad linią kluczowego oporu i pod linią kluczowego wsparcia, aby w ten sposób mieć złożoną dobrą pozycje i czerpać z niej profity.

Jednym z elementów analizy technicznej są różnego rodzaju wskaźniki, które mają za zadanie wskazywać inwestorowi najlepsze momenty wejścia na rynek, określając, czy należy zakupić, bądź też sprzedaż wyznaczony instrument. Należy pamiętać, by nie stosować wskaźników w trendach wzrostowych oraz spadkowych, gdyż prawda jest taka, że tak naprawdę wskaźniki nadają się wyłącznie na instrumenty objęte obecnie trendem horyzontalnym.

mBrokers.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj