Jedno z przysłów początkujących, a zarazem niedoświadczonych inwestorów brzmi: „Kupuj tanio, a sprzedaj drogo.” Lecz, czy tak naprawdę będziemy wiedzieć, czy akcje są tanie, bądź zbyt drogie? Bez wątpienia NIE, gdyż nawet akcja jednej z spółek po cenie 0,40 zł może być tak naprawdę droga, a spółka po kursie 50 zł na akcje, może być tania.
Jedna z zasad inwestorów brzmi „kupuj, kiedy wszyscy sprzedają.” Jednakże można by było się zastanawiać, dlaczego mam kupować akcje, jeśli one spadają? Gdyż tą zasadę stosuje się wyłącznie podczas okresowej korekty na rynku, tak więc nawet jeśli w początkowej fazie po zakupie akcji, zaczną one spadać, to nie powinniśmy się tym zbytnio martwić, gdyż po okresowej korekcie zauważymy stopniowe wzrosty na giełdzie. Jednakże należy pamiętać, iż podczas korekty powinniśmy kupować akcje, kiedy tak naprawdę WIG20 znajduje się blisko kluczowego wsparcia. Lecz najlepszym rozwiązaniem by było, jeśli zaczekamy na sygnały, które wskazywałyby na zakończenie korekty i dopiero w tedy zakupić akcję.
Z całą pewnością niemalże bez żadnych obaw należy kupować akcje w początkowej fazie hossy. Natomiast jak poznać, iż okres długoterminowej obniżki cen akcji się zakończył? Należy pamiętać, iż w najgorszych sytuacjach bessa trwa 3 lata, a hossa w najlepszym wypadku 5 lat. Jak również zakończenie bessy zauważymy przez charakterystyczną formację, sygnalizującą zmianę długoterminowego trendu.
W czasie trwania hossy starajmy się kupować akcje stabilnych spółek, które cechują się nie koniecznie dużą płynnością, lecz które charakteryzują się długoterminowym trendem wzrostowy, jak również w spółki o dobrych podstawach fundamentalnych. Starajmy się kupować akcje, kiedy są niedowartościowane przez innych uczestników rynków, a zauważymy, iż pewnego dnia spółki te będą charakteryzować się imponującymi wzrostami.
Warto zainteresować się spekułą, która występuje sporadycznie na GPW. Okres trwania spekuły jest uzależniony od obecnej koniunktury na rynku. Przeciętny czas występowania jej trwa dwa, trzy do czterech dni i charakteryzuje się dużymi wzrostami na akcjach, które zostały objęte przez spekułę, jak również zauważymy w tym okresie czasu wysokie obroty. Z całą pewnością warto powiedzieć po czym poznać, iż zakończyła się spekuła. Najczęściej bywa tak, iż w dniu jej zakończenia spółka od samego otwarcia, aż do godziny 11 intensywnie rośnie, a następnie zaczyna powoli spadać. Z chwilą zakończenia sesji na GPW nie wykluczone jest, iż notowania tej spółki zakończą się pod linią poprzedniego zamknięcia.
Kiedy posiadamy ważne informacje o spółce, o których rynek nie został jeszcze poinformowany i mamy niemalże pewność, iż informacja ta spowoduje wybicie się w kierunku północnym cen akcji, należy z całą pewnością wykorzystać tą informacje dla własnych celów, co świadczy o zakupie aukcji. Jednakże należy pamiętać, iż ważnych informacji przed ogólną publikacją nie można nikomu ujawniać, jak również nie można nigdzie publikować.
mBrokers.pl