Mijający miesiąc przyniósł ze sobą żniwo czerwcowych spadków. Alternatywny system obrotu systematycznie obniżał bowiem swój kurs, osiągając w II kwartale stratę na poziomie prawie 10 proc. W tym kontekście jedynym pozytywnym aspektem wydaje się wysyp debiutów. W ostatnim miesiącu rynek NewConnect podążał tą samą drogą co rynek główny GPW. Inwestorzy na rynku alternatywnym nie potrafili przeciwstawić się światowym trendom i indeks NCIndex tracił regularnie, osiągając coraz to nowe dołki, a pod koniec miesiąca poziomem zbliżył się do poziomów z połowy lutego bieżącego roku.

Mijający miesiąc przyniósł ze sobą żniwo czerwcowych spadków. Alternatywny system obrotu systematycznie obniżał bowiem swój kurs, osiągając w II kwartale stratę na poziomie prawie 10 proc. W tym kontekście jedynym pozytywnym aspektem wydaje się wysyp debiutów.

W ostatnim miesiącu rynek NewConnect podążał tą samą drogą co rynek główny GPW. Inwestorzy na rynku alternatywnym nie potrafili przeciwstawić się światowym trendom i indeks NCIndex tracił regularnie, osiągając coraz to nowe dołki, a pod koniec miesiąca poziomem zbliżył się do poziomów z połowy lutego bieżącego roku. Czerwiec na rynku alternatywnym charakteryzował się także dużą zmiennością w czasie dnia. Duże wahania mogłyby świadczyć o wyrównanej walce między popytem a podażą. Jednak przy stosunkowo niskich obrotach w tym miesiącu podaż okazała się silniejsza.

Miesiąc rozpoczął się od poziomu 57,88 punktów i następnie notował 5 spadków pod rząd. Próby odbicia i zmiany kierunku nie powiodła się bykom i w połowie czerwca indeks wylądował na poziomie 56,39 punktów. Kolejne kilka dni sesyjnych to względny spokój i spadek największy w tym miesiącu. 23 czerwca NCIndex spadł bowiem prawie o 2 proc. Niestety dla inwestorów kolejne dni nie zachwyciły, notowania indeksu rynku alternatywnego po raz kolejny spadały przynosząc straty i ostatecznie kurs na koniec miesiąca zakotwiczył się na poziomie 55 pkt. W ten sposób w czerwcu rynek NewConnect skurczył się o 4,8 proc.

Analizując wolumen obrotu od razu widać, że miesiąc czerwiec nie przyniósł rewolucji na rynku NewConnect. Wysokość wolumenu jest zbliżona do poziomu z maja. Jest to słaby wynik. Niższy poziom inwestorzy osiągnęli wyłącznie w maju. Powodem takiego niskiego poziomu zawieranych transakcji może być rozpoczęcie wakacji oraz debiuty na rynku GPW. Ostatniego dnia czerwca zadebiutowała bowiem spółka energetyczna Tauron, na którą zapisało się 250 tys. inwestorów indywidualnych, co na pewno wpłynęło na odpływ części kapitału z rynku alternatywnego.

Można narzekać na spadające notowania, na słaby wolumen obrotu, ale jest jedna rzecz na którą nie można było narzekać w czerwcu. Są to debiutanci, których w samym czerwcu w ciagu 21 dni sesyjnych przybyło na rynek NC 10. Jest to najlepszy miesięczny wynik w tym roku i najlepszy wynik w prawie 3 letniej historii alternatywnego systemu obrotu. W ostatnim miesiącu na rynek NewConnect zawitali: Public Image Advisors (2 czerwca), Venture Incubator (07.06), Biomaxima (08.06), Komfort-klima (11.06), Site (18.06), E-energo (22.06), Budostal-5 (24.06), Atc Cargo (25.06), Monday Development (28.06) i Mo-BRUK (29.06). Dzięki takiej ilości debiutantów rynek alternatywny staje się coraz większy, zwiększa się jego kapitalizacja i znaczenie w gospodarce. Świadczy to o innowacyjności i doskonałym funkcjonowaniu rynku alternatywnego, na który chce wstępować coraz to więcej przedsiębiorstw.

W czerwcu nie odbyły się spektakularne wzrosty ani ogromne spadki. Najlepiej w mijającym miesiącu poradziła sobie spółka Vedia SA, która osiągnęła miesięczną stopę zwrotu na poziomie aż 94,74 proc., w następnej kolejności mocno zwyżkującymi spółkami były: Internity SA (70,6 proc.) i Atlantis Energy SA (31,03 proc.). Jeżeli chodzi o spadki, to największe obniżki wynosiły około 30 proc. i ten niechlubny wynik osiągnęły: Goadvisers SA, Cerabud SA i czerwcowy debiutant Site SA.

Podsumowując w czerwcu NCIndex systematycznie spadał przy niskim wolumenie obrotu. Bardzo dużym pozytywem jest jednak liczba debiutantów, która okazała się rekordowa – 10 debiutów w 21 dni sesyjnych w czerwcu. Niestety to jedyny pozytyw, ponieważ w rynkowej walce, to niedźwiedzie okazały się górą. Wykres NCIndex zmierza w podobnym kierunku jak rynek główny GPW i nie jest odporny na negatywne dane z euro landu, czy zza oceanu. Najbliższe wakacyjne miesiące mogą zmierzać w tym samym kierunku, jeśli byki nie wezmą się ostro do odrabiania strat.

Paweł Sobczak

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj