Wyniki najnowszej ankiety IPO Watch Europe, przeprowadzonej przez Pricewaterhouse Coopers, dotyczącej debiutów giełdowych pokazują, że oznaki ożywienia w tym biznesie są silniejsze w Europie niż w USA. Jednak liderem jest rynek chiński. W drugim kwartale 2010 r. na rynkach europejskich odnotowano 89 pierwszych publicznych ofert akcji (Initial Public Offering – IPO) o łącznej wartości 9,0 mld euro. Dla porównania, w pierwszym kwartale w 79 IPO pozyskano 4,7 mld euro. W każdym z kwartałów odnotowano znaczącą poprawę w stosunku do analogicznych okresów 2009 r. W pierwszym półroczu ubiegłego roku łączna wartość europejskich IPO wyniosła 455 mln euro, lecz wówczas nastroje na rynkach finansowych były bardzo złe.

Wyniki najnowszej ankiety IPO Watch Europe, przeprowadzonej przez Pricewaterhouse Coopers, dotyczącej debiutów giełdowych pokazują, że oznaki ożywienia w tym biznesie są silniejsze w Europie niż w USA. Jednak liderem jest rynek chiński.

W drugim kwartale 2010 r. na rynkach europejskich odnotowano 89 pierwszych publicznych ofert akcji (Initial Public Offering – IPO) o łącznej wartości 9,0 mld euro. Dla porównania, w pierwszym kwartale w 79 IPO pozyskano 4,7 mld euro. W każdym z kwartałów odnotowano znaczącą poprawę w stosunku do analogicznych okresów 2009 r. W pierwszym półroczu ubiegłego roku łączna wartość europejskich IPO wyniosła 455 mln euro, lecz wówczas nastroje na rynkach finansowych były bardzo złe. Jednak zainteresowanie inwestorów pierwszymi ofertami publicznymi w Europie było dużo niższe, niż przed kryzysem gospodarczym, w latach hossy na rynkach kapitałowych. Liderem rynków europejskich w drugim kwartale tego roku był Londyn z 27 debiutami, wobec 24 debiutów w pierwszym kwartale, natomiast wartości ofert wyniosły odpowiednio 3,2 mld euro oraz 2,1 mld euro.

Tak świetne wyniki zawdzięcza Londyn debiutom międzynarodowych spółek, szczególnie z sektorów ropy naftowej, gazu ziemnego, przemysłu drzewnego i metalowego, m.in. Essar Energy z Indii. Powody do dumy może mieć Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie, która uplasowała się na drugim miejscu w Europie – wartość 25 debiutów z drugiego kwartału wyniosła 3,15 mld euro, niestety w pierwszym kwartale mieliśmy 15 IPO o łącznej wartości zaledwie 31 mln euro. Dobry wynik GPW to zasługa, przede wszystkim, dwóch gigantycznych, jak na polskie warunki, ofert – grupy PZU oraz Tauron Polska Energia. IPO tych dwóch spółek stanowiły łącznie 3,0 mld euro. Warto dodać, że udział Warszawy w europejskim rynku IPO w drugim kwartale wyniósł 35 proc. w ujęciu wartościowym, jest to wynik tylko o 1 punkt procentowy niższy od Londynu.

Na trzecim miejscu w drugim kwartale uplasowała się Hiszpania, której udział wyniósł 15 proc. Światowym liderem na rynku IPO są Chiny, gdzie aktywność w tym zakresie jest ostatnio bardzo duża. W pierwszym półroczu tego roku na giełdach w Szenzen, Szanghaju i Hongkongu zadebiutowało łącznie 207 spółek o wartości 28,3 mld euro. Gorzej niż w Europie było w Stanach Zjednoczonych, zarówno pod względem liczby, jak i wartości przeprowadzonych IPO, których liczba wyniosła 39 w drugim kwartale oraz 27 w pierwszym kwartale. Wartości tych ofert wyniosły odpowiednio 4,0 mld euro oraz 3,0 mld euro.

Jan Mazurek

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj