Duże ryzyko i mała ilość instrumentów w portfelu

Typowy inwestor indywidualny lubi ryzyko oraz minimalizuje ilość instrumentów w portfelu i czynników decydujących o podjęciu decyzji. Wyniki ankiety przeprowadzonej przez serwis ttools.pl wyraźnie podkreślają te cechy inwestorów.

Ankietowani, którzy wzięli udział w badaniu to osoby doświadczone, aż 37% z nich to osoby doświadczone, które przygodę z rynkami finansowymi zaczęły ponad 5 lat temu. Dużą grupę (19%) stanowią osoby które inwestują krócej niż 1 rok. Zdecydowana większość z nich ma swój własny plan gry, który mimo tego, że nie jest skrupulatnie spisany na przysłowiowej kartce, jest głównym czynnikiem decydującym o wejściu w pozycję (aż 60% ankietowanych uważa, że plan gry jest niezbędny do osiągnięcia sukcesu). Podobnie jest z zamykaniem inwestycji, ponieważ 55% z ankietowanych wchodząc w pozycje, przeważnie wie kiedy ją zamknie. Oznacza to, że moment zamykania nie jest z góry określony (take profit, stop loss, inne) co prowadzi do częstej (aż 77% ankietowanych) modyfikacji planu gry. Odstąpienie od zasad ma miejsce przeważnie pod wpływem zmiany zachowania się ceny (36%) lub pod wpływem emocji (22%).

Duża część inwestorów biorących udział w badaniu częściej wybiera rynek forex niż instrumenty pochodne. Wielkość dźwigni finansowej a co za tym idzie możliwość szybkiego i stosunkowo dużego zarobku bierze górę nad ogromnym ryzykiem i mniejszym bezpieczeństwem zawierania tego typu transakcji. Prym jednak wiodą akcje, w które inwestuje aż 70 % ankietowanych.

Najwięcej ankietowanych podejmuje decyzję w oparciu o analizę techniczną i fundamentalną (51%) przy czym aż 33% inwestorów sugeruje się tylko analizą techniczną. Linie trendu, średnie kroczące, oscylatory i poziomy Fibonacciego to najczęstsze techniki używane przez inwestorów.
77% z nich używa do analizy wykresów świecowych.

Głównym źródłem informacji jest internet, jednak tylko co trzeci inwestor wspiera proces inwestycyjny aplikacjami do monitorowania portfela. Aż 88% ankietowanych korzysta ze stron ekonomicznych i biznesowych.  Ponad 90% ankietowanych dokształca się czytając książki , analizy i komentarze. Inwestorzy w większości bardziej zainteresowani są gotową analizą, aż 44% szuka informacji na forach internetowych a 27% inwestuje w szkolenia (50% ocenia swój poziom wiedzy inwestycyjnej jako przeciętny a 30% poniżej średniej, tylko 6% uważa go za wystarczający).

46% ankietowanych nie jest zadowolona z uzyskanej stopy zwrotu ponad 40% twierdzi że mogło by być lepiej.

 

Źródło: www.ttools.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj