waluty

Podczas czwartkowej sesji uwaga rynków będzie koncentrowała się na posiedzeniu Europejskiego Banku Centralnego. O godzinie 13:45 zostanie opublikowane decyzja odnośnie stóp procentowych, gdzie nie oczekuje się zmian w poziomie kosztu pieniądza. Wobec obserwowanej stabilizacji na rynkach finansowych, a także mieszanych danych napływających z gospodarki europejskiej pod referendum w sprawie Brexit’u, ECB może nie spieszyć się z kolejnymi działaniami mającymi na celu wsparcie gospodarki i spokojnie dokonać pełnej oceny sytuacji. Z kolei o 14:30 do większej zmienności na euro może przyczynić się publikacja najnowszych projekcji makroekonomicznych ECB, a także wystąpienie Mario Draghi’ego. Część uczestników rynku liczy na to, że już dzisiaj bank centralny zdecyduje się na wydłużenie programu ilościowego luzowania polityki monetarnej poza marzec 2017 roku i rozszerzenie QE o nowe aktywa, do czego bank może skłonić niski poziom wskaźnika inflacji, a także utrzymujące niskie oczekiwania inflacyjne. Z drugiej strony dotychczasowe działania ECB są jak na razie mało efektywne i nie przyczyniają się do istotnego przyspieszenia inflacji i wzrostu gospodarczego w strefie euro, co było głównym założeniem wdrażanych programów stymulacji gospodarczej. Wobec powyższego i braku wyraźnych sygnałów co do tego, by sytuacja w strefie euro pogarszała się, Draghi może decydować się na dalsze monitorowanie sytuacji, co z pewnością wsparłoby notowania wspólnej waluty.

W oczekiwaniu na dzisiejsze posiedzenie ECB eurodolar kontynuuje wzrosty. Główna para zbliżyła się w okolice 1,1280. Techniczny obraz rynku sprzyja kontynuacji wzrostów EURUSD, do czego wsparciem stał się spadek oczekiwań na podwyżki stóp procentowych a także słabsze sierpniowe odczyty amerykańskich indeksów aktywności w sektorze przemysłowym i sektorze usług. Opublikowana wczoraj Beżowa Księga Fed  wskazywała na utrzymujące się umiarkowane tempo wzrostu gospodarki amerykańskiej, Niektóre odziały informowały, że zbliżające się wybory prezydenckie spowodowały bardziej ostrożne podejście biznesu. Rynek pracy nadal pozostaje w dobrej kondycji, ale presja płacowa pozostaje minimalna. Tym samym raport Fed nt. kondycji gospodarki USA dostarcza powodów do stopniowej normalizacji polityki monetarnej. Jeśli ECB dziś nie spełni oczekiwań rynku i nie podejmie stosowanych działań, to bardzo prawdopodobny jest ruch EURUSD w kierunku szczytu z 18 sierpnia na poziomie 1,1365.
Zgodnie z oczekiwaniami stopy procentowe w Kanadzie, jak i w Polsce zostały utrzymane na niezmienionym poziomie. Bank Kanady po słabym PKB w drugim kwartale oczekuje przyśpieszenia wzrostu gospodarczego w trzecim i czwartym kwartale tego roku. Wskaźnik inflacji w dalszym ciągu utrzymuje się poniżej celu na poziomie 2,0%, jednak zdaniem BoC inflacja z grubsza pozostaje zgodna z projekcjami, choć utrzymują się negatywne ryzyka dla inflacji. Komunikat towarzyszący decyzji wraz ze słabym odczytem indeksu aktywności w przemyśle Ivey PMI, który po uwzględnieniu czynników sezonowych spadł w sierpniu do poziomu 52,3 pkt. z 57 pkt., przyczynił się do słabości CADa. RPP także nie zaskoczyła utrzymując główną stopę procentową na poziomie 1,5%. Zdaniem Rady deflacja nie wywiera negatywnego wpływu na decyzje podmiotów gospodarczych i z początkiem 2017 roku spodziewany jest wzrost cen. Oczekiwane jest przyśpieszenie tempa wzrostu gospodarczego w przyszłym roku, pomimo, iż w dynamika PKB w 2016 roku będzie prawdopodobnie niższa niż spodziewała się Rada. Według RPP spadek inwestycji był chwilowy. Wobec powyższego najlepszym podejście według RPP wydaje się być monitorowanie sytuacji. Glapiński jak na razie nie widzi potrzeby obniżki stóp procentowych i jego zdaniem kolejną decyzją Rady będzie rozpoczęcie cyklu podwyżek stóp procentowych w przyszłym roku. Zdaniem szefa RPP w ten piątek Moody’s nie zdecyduje się na obniżkę ratingu Polski.
EURUSD
Euro pozostaje mocniejsze względem dolara dzisiaj. Notowania zbliżyły się do geometrycznego oporu w postaci 61,8% zniesienia Fibo całości impulsu spadkowego z poziomu 1,1365 na 1,1226. Przełamanie okolic 1,1275/80 z technicznego punktu widzenia powinno stać się impulsem do kontynuacji wzrostów w okolice szczytu z 18.VIII. na poziomie 1,1365. Na wykresie dziennym widoczne są coraz wyższe dołki a notowania utrzymują się powyżej kluczowych średnich EMA (50-, 100- i 200-okresowej), które zbiegając się wyznaczają silne wsparcie w rejonie 1,1172/85.
AUDUSD
Po niezdecydowaniu widocznym w dniu wczorajszym na wykresie AUDUSD, dzisiaj notowania tej pary powróciły do wzrostów przełamując geometryczny opór w postaci 78,6% zniesienia Fibo całości ostatniego impulsu spadkowego z poziomu 0,7755. Techniczny obraz rynku sprzyja kontynuacji zwyżki w okolice oporu w rejonie 0,7748/55, gdzie znajdują się lokalne szczyty z pierwszej połowy sierpnia 2016 roku. Najbliższe wsparcie to okolice 0,7690/95.
Autor:Anna Wrzesińska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj