Nakrycie stołu

Stół przykrywamy białym lub kolorowym obrusem, dostosowując wielkość do powierzchni stołu, tak by poza jego krawędzie brzegi obrusa zwisały ze wszystkich stron na długość 20-30 cm . Warto zadbać też o to, że gdy używamy porcelany we wzorki to stół nakrywamy gładkim obrusem i odwrotnie, jeśli porcelanę mamy bez wzorków na stół kładziemy obrus we wzorki.

Chcąc wygładzić nierówność stołu i zabezpieczyć przed ewentualnym skutkiem rozlania kawy, wina czy zupy zanim przykryjemy stół obrusem, kładziemy miękką tkaninę i plastikową folię. Takie nakrycie stołu tłumi również dźwięk zmienianych talerzy, sztućców, kieliszków. Zawsze po lewej stronie talerza lub jeśli jest on pusty na jego środku układa się serwetkę, ważne jest również, aby dekoracje stołu nie przesłaniały widoku gościa z naprzeciwka.

Dobór kieliszków i szklanek jest również ważnym punktem podczas przygotowywania stołu. Należy je odpowiednio dobrać, ponieważ podnoszą one estetyczny wygląd stołu. Kieliszki ponieważ chwytamy je prawą ręką, stawiamy je po prawej stronie powyżej talerza podstawowego ustawiając według kolejności użycia. Natomiast oddzielnie stoi szklaneczka, którą napełniamy wodą mineralną. Jeśli podajemy wódkę do przystawki, kieliszek ten zajmie pierwsze miejsce od prawej strony, kieliszek do białego wina stawiamy na drugim miejscu, a na trzecim kieliszek do czerwonego wina, a ostatnie miejsce w rzędzie zajmie kieliszek do szampana lub wina deserowego. Kiedy zabraknie nam miejsca na stole, kieliszki możemy ustawić w dwa rzędy. Ważne jest, aby kieliszki do winiaku i likieru podać dopiero po nalaniu kawy, a nie stawiać ich razem z innymi kieliszkami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj