Gestykulacja jest nieodłącznym czynnikiem towarzyszącym w życiu społecznym każdego dnia. Towarzyszy podczas wszelakich spotkań, prywatnych jak również i biznesowych. Dodatkowo jest zainicjowana poprzez osoby występujące publicznie. Jednakże zastanówmy się, czy syndrom gestykulacji przez pryzmat wystąpień publicznych jest wskazany, a może odgrywa negatywne oddziaływanie?
Jednym z wielu założeń prowadzenia szkoleń jest nie tylko kwestia związana z prawidłowym przedstawieniem problematyki i debatowania na jej temat, lecz wśród dobrych szkoleniowców nieodpartą kwestią jest fakt, aby wobec uczestników szkolenia wzbudzić zaufanie względem własnej osoby, a jednocześnie względem tematu, który jest przez nich prowadzony.
W tym też celu prowadzone są wszelakie sposoby podburzenia tłumu, mające z góry narzucony efekt końcowy. Jednakże odpowiadając na powyższe pytanie można z całą stanowczością stwierdzić, a jednocześnie udowodnić, że gestykulacja odgrywa pozytywne oddziaływanie na przebieg szkolenia, bądź też innego wystąpienia publicznego. Przyjmowana jest odgórna zasada związana z stosowania gestykulacji.
Mianowicie uważa się, że gestykulacji muszą wystrzegać się osoby, którym to zbyt dobrze nie wychodzi, z tego tytułu, iż gestykulacja tak naprawdę znamionuje niewerbalną mowę ciała. Dodatkowo takie osoby będą gesty wykonywać bardzo sztywno, co dotkliwie będzie odbierać im profesjonalizm.
Na tej podstawie pamiętajmy, aby każdy wykonany gest był wykonany pewnie, a jednocześnie płynnie. Dodatkowo pamiętając, aby zainicjowany gest był spójny z wymienionymi przez nas słowami. Dlatego też prawidłowe wykonywanie gestów z uwarunkowaniem wypisanymi powyżej uznawane jest za sztukę.
Naukowo została udokumentowana kwestia związana ze stosowania prawidłowej gestykulacji podczas wystąpienia publicznego. Wyniki badań obrazują fakt, mówiący o tym, iż wszelakie szkolenia, które są prowadzone przez osoby stosujące prawidłową gestykulację, są lepiej odpierane, a jednocześnie wzbudzają większe zaufanie względem osób uczestniczących na owych szkoleniu, bądź też na każdym innym wystąpieniu publicznym.
Badanie również wykazało, że przy wystąpieniu publicznym, przy którym gestykulacja występuje w pojedynczych przypadkach, bądź też nie występuje wcale stopień wiarygodności względem prezentowanej treści i prowadzącego gwałtownie spada.
Na wzgląd wykazanych badań powinno się stosować gestykulację podczas wystąpień publicznych. W głównej mierze na wzgląd zwiększenia zaufania i wiarygodności względem osoby prowadzącej szkolenie, jak i na wzgląd prezentowanej treści. W ten sposób można przedstawić siebie, a jednocześnie instytucję, którą reprezentujemy.