Komornik sądowy to ważna figura w systemie prawnym, która ma za zadanie wykonywać czynności egzekucyjne w sprawach cywilnych oraz inne zadania przekazane na podstawie odrębnych przepisów. W tym artykule przyjrzymy się bliżej roli i zakresowi działania komornika sądowego w Gdańsku oraz jakie sprawy można załatwić w kancelarii komorniczej. Podpowiemy także, gdzie szukać komornika w tym mieście.

Jakie sprawy załatwia kancelaria komornicza?

Komornik sądowy to funkcjonariusz publiczny, który ma za zadanie przeprowadzać egzekucje w sprawach cywilnych oraz wykonywać inne czynności przekazane na podstawie specjalnych przepisów.

Ustawowe zadania komornika obejmują między innymi:

  • wykonywanie orzeczeń w sprawie roszczeń pieniężnych lub niepieniężnych,

  • zabezpieczenie roszczeń,

  • prowadzenie spisu inwentarza,

  • sporządzanie protokołów stanu faktycznego,

  • doręczanie zawiadomień do dłużników i wierzycieli.

Komornik zajmuje się także wykonywaniem orzeczeń sądowych, w szczególności przeprowadzaniu egzekucji.

Kiedy warto udać się do komornika?

Warto udać się do komornika w sytuacjach, gdy mamy do załatwienia sprawy związane z egzekucją, czyli odzyskaniem długów lub egzekucją innych zobowiązań finansowych. Choć to sąd decyduje o prawie do egzekucji, wierzyciel ma prawo wyboru komornika. 

Wierzyciele, którzy chcą odzyskać swoje pieniądze, mogą zatem skorzystać z usług komornika sądowego, choć tylko z obszaru, na jakim działa komornik.  Gdańsk to duże miasto w związku z czym działa tu Sąd Rejonowy Gdańsk-Południe i sąd rejonowy Gdańsk-Północ. Oznacza to, że poszukując go w Gdańsku, komornik sądowy może działać przy Sądzie Rejonowym Gdańsk-Północ lub Gdańsk-Południe. 

Komornik Gdańsk — jak znaleźć kancelarię?

Chcesz wszcząć postępowanie egzekucyjne przeciwko dłużnikowi? A może interesują Cię licytacje komornicze? Potrzebujesz komornika. Musisz więc znaleźć kancelarię właściwą dla sądu prowadzącego Twoje postępowanie. Komornik może pomóc w prawidłowym przeprowadzeniu procesu egzekucji, zapewniając uczciwość i zgodność z przepisami prawa.

Komornik sądowy przy sądzie rejonowym Gdańsk-Północ

Komornik sądowy odgrywa istotną rolę w procesie egzekucji i rozwiązywania spraw związanych z długami i zobowiązaniami finansowymi. Jedną z kancelarii komorniczych działających przy Sądzie Rejonowym Gdańsk-Północ jest kancelaria komornicza Mariusza Jana Jaranowskiego, gdzie zarówno wierzyciele, jak i dłużnicy mogą uzyskać profesjonalne wsparcie w załatwianiu swoich spraw. Sprawdź, jak może Ci pomóc na: https://komornikgdansk-jaranowski.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj