telefon
Choć zapotrzebowanie na płatności natychmiastowe jest ogromne, to transakcje tego rodzaju nadal dostępne są wyłącznie na wybranych rynkach. Jednym z liderów pod względem przelewów ekspresowych na świecie jest bez wątpienia Polska, a prym w tym obszarze wiedzie bezapelacyjnie BLIK, który konsekwentnie umacnia swoją pozycję na rynku polskich płatności mobilnych. Potwierdzają to dane z II kwartału 2023 roku. Między kwietniem a czerwcem użytkownicy zrealizowali 426 mln płatności o wartości 57,9 mld zł. Popularność płatności natychmiastowych widać także na przykładzie analiz KIR z systemu Express Elixir. W analizowanym okresie odnotowano 96,59 mln transakcji o wartości 52,88 mld zł.
 

Świat przelewów natychmiastowych

Płatności natychmiastowe bazują na kluczowym dla klientów wyróżniku, czyli szybkości przelewu międzybankowego. Płatności ekspresowe to przelewy w czasie rzeczywistym dostępne 365 dni w roku, 24 godziny na dobę. ,

Według raportu Narodowego Banku Polskiego systemy płatności natychmiastowych działają obecnie na kilkunastu krajach, m.in. w Szwecji, Danii, Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, Chinach, Chile, w tym również w Polsce. W kilku krajach są w trakcie wdrażania m.in. w USA, Kanadzie, Finlandii, Australii, Turcji.  Nie ulega jednak wątpliwości, że rewolucja w płatnościach natychmiastowych trwa, a przyszłość należy do płatności mobilnych.

Rozwiązania jutra dostępne od dzisiaj

Otwarta na nowinki technologiczne Polska zdecydowanie wyróżnia się na tle innych europejskich krajów, oferując mnóstwo rozwiązań w zakresie szybkich płatności internetowych. Wśród tych dostępnych coraz większą popularność zyskuje system BLIK oraz przelewy na telefon realizowane w trybie online w systemie Express Elixir od KIR.

Express Elixir to nie tylko system płatności, ale przede wszystkim innowacyjny mechanizm rozliczeniowy, który ma olbrzymi potencjał pełnienia roli tzw. „payment rails” sektora finansowego w Polsce.

Przelew expresowy(https://www.expresselixir.pl/) na numer telefonu cieszy się bez wątpienia coraz większym uznaniem w naszym kraju. Tylko w pierwszym kwartale 2023 r. liczba takich transakcji wzrosła aż o 88 proc. w stosunku do analogicznego okresu w 2022 roku. Obecnie przelew na telefon stanowi już ponad 1/5 wszystkich operacji wykonywanych BLIK-iem, a ich wartość w I kw. 2023 r. wyniosła 10,8 mln zł (wzrost o 112 proc. w stosunku do ubiegłego roku).

Usługa przyszłości od KIR

KIR uruchomił ostatnio usługę  pod  nazwą Euro Express Elixir do wysyłania i odbierania transgranicznych płatności natychmiastowych w walucie euro, zgodnie ze schematem SCT Inst. Nowa usługa w pierwszej kolejności została zaoferowana klientom banku Santander.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj