Świadczenia wypadkowe

Każdemu pracownikowi, który uległ wypadkowi podczas pracy należą się z tego tytułu pewne świadczenia. Takie świadczenia pieniężne (nazywane wypadkowymi) wypłacane są przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się dokładnie za jaki wypadek przy pracy należą się świadczenia oraz jakie dokładnie świadczenia może dostać pracownik z tytułu rekompensaty.

 

Pierwszym i najważniejszym warunkiem jaki trzeba spełnić, aby móc ubiegać się o świadczenie wypadkowe jest sam fakt odprowadzania przez pracodawcę składki wypadkowej. To właśnie z tak zwanego ubezpieczenia wypadkowego wypłacane są wszelkie świadczenia z tytułu wypadku przy pracy. Nie ma tu znaczenia rodzaj umowy, na jaką zatrudniony jest pracownik. Również przedsiębiorca, który prowadzi własną firmę może za siebie odprowadzić składkę wypadkową z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej.
Drugi warunek dotyczy już samego wypadku. Za wypadek przy pracy uznaje się nagłe zdarzenie zewnętrzne (ale pozostające w związku z wykonywaniem przez pracownika zwykłych czynności  związanych z pracą lub poleceń przełożonych), które powoduje uszczerbek na zdrowiu lub śmierć pracownika.
Jeśli pracownik podczas wystąpienia takiego wypadku przy pracy pozostawał w stanie nietrzeźwym, pod wpływem środków odurzających/psychotropowych, albo w sposób umyślny lub w wyniku rażącego niedbalstwa naruszył przepisy dotyczące ochrony życia i zdrowia, to w takiej sytuacji pracownikowi nie przysługuje świadczenie wypadkowe, nawet jeśli odprowadzane są za niego z tego tytułu świadczenia. Warto zaznaczyć fakt, że jeśli pracodawca ma podejrzenie, że jego pracownik podczas wypadku był pod wpływem alkoholu lub innych substancji odurzających, ma prawo skierować takiego pracownika na badania stwierdzające obecność danych substancji we krwi. Pracownik ma obowiązek stawić się na takie badanie, a jeśli tego nie zrobi to zostaje pozbawiony prawa do ubiegania się o świadczenie wypadkowe.
Z tytułu wypadku przy pracy (ale także choroby zawodowej) pracownik może ubiegać się o zasiłek chorobowy (przy niezdolności do pracy spowodowanej wypadkiem przy pracy), świadczenie rehabilitacyjne (po skończonej wypłacie zasiłku chorobowego, ale tylko w sytuacji kiedy dalsze leczenie rokuje odzyskanie zdolności do pracy) , jednorazowe odszkodowanie, zasiłek wyrównawczy (w sytuacji kiedy wynagrodzenie uległo obniżeniu wskutek stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu), rentę z tytułu niezdolności do pracy, rentę rodzinną (dla członków rodziny zmarłego pracownika), dodatek pielęgnacyjny, lub dodatek do renty rodzinnej.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych może odmówić przyznania świadczenia wypadkowego jeśli nie zostanie przedstawiona karta wypadku lub protokół powypadkowy, dane zdarzenia zawarte w wyżej wymienionych dokumentach nie zostaną uznane za wypadek przy pracy w rozumieniu ustawy, lub zawarte w nich informacje zawierają bezpodstawne stwierdzenia.
Autor: Biuro Rachunkowe Rachexpert z Wrocławia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj