mlotek sadowy

W zakresie prawa pokrzywdzonym jest osoba, której zostało naruszone dobro prawne, jakim jest m.in. zdrowie, własność, dobre imię, cześć, mienie czy wolność seksualna. W roli pokrzywdzonego może występować osoba prawna, fizyczna, a także instytucje. 

Należy pamiętać, że pokrzywdzonym nie jest się tylko wtedy gdy poniesie się szkodę majątkową, ale również wtedy gdy zostanie naruszone dobro osobiste. Pokrzywdzony jako strona postępowania ma prawo do zapoznania się z treścią akt oraz do składania wniosków o dokonanie czynności dowodowych.
Wspominając o prawach należy też zwrócić uwagę na obowiązki. Otóż obowiązkiem pokrzywdzonego jest poddanie się badaniom lekarskim jeśli karalność czynu zależy od jego stanu zdrowia. Niestety minus jest taki, że nie zostaniemy uznani za pokrzywdzonych jeśli przestępstwo, które zostało popełnione dotyczy ogółu całego społeczeństwa.
W tym temacie warto wspomnieć o pokrzywdzonych dzieciach, a przede wszystkim o tym czy mogą one samodzielnie zeznawać w sądzie i przed prokuratorem. Otóż jeśli taka osoba nie skończyła 18 lat nie może samodzielnie podejmować takich działań. Jednak wszelkie działania za dzieci podejmować mogą osoby sprawujące opiekę nad nimi czyli m.in. kurator lub rodzice.
Daniela Kaczmarek

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj