Bitcoin funkcjonuje na rynku finansowym od 2009 roku. Przez 11 lat wielokrotnie zyskiwał oraz tracił na wartości. Dziś wartość pojedynczego bitcoina szacowana jest na około 30 000 złotych. Kraje wysokorozwinięte takie jak Japonia, widzą w nim nadzieję na przyszłość. Państwa skorumpowane natomiast obawiają się wzrostu przestępczości. Decydując się na zainwestowanie środków w bitcoina, warto wiedzieć, w których krajach handel bitcoinem jest legalny, a w których udostępnianie go karane jest grzywną lub wtrąceniem do więzienia.



Bitcoin – czym jest?


Na rynku notuje się kilka tysięcy kryptowalut, spośród których największą popularnością cieszy się bitcoin. Bitcoin jest jedną z cyfrowych walut, które nie posiadają formy fizycznej. Jego liczba jest ograniczona i wynosi 21 000 000. Do tej pory wydobyto około 17 milionów jednostek. Oznacza to, iż w kolejnych latach tempo jego wydobycia spadnie, a cena, jaką będzie trzeba zapłacić za jednego bitcoina może wzrosnąć. Ograniczona liczba kryptowaluty chroni jej użytkowników. W przypadku gotówki bank centralny dąży do stabilizacji własnej waluty. Następstwem tego procederu jest tak zwane dodrukowywanie pieniądza, co prowadzi do jego dewaluacji. Bitcoin jest sam w sobie bankiem, gdyż do każdej prowadzonej z jego udziałem transakcji dopisywany jest kolejny łańcuch kodu, w którego wygląd nie można ingerować.

Blockchain to technologia szyfrowania. Oznacza „łańcuch bloków”, który jest dopisywany do każdej transakcji. Osoba ingerująca w kod sprawiłaby, iż cała struktura kryptowaluty zostałaby zniszczona, gdyż każdy nowy łańcuch zawiera informację o wcześniejszej transakcji. Obecnie technologia blockchain uznawana jest za jedną z najbezpieczniejszych na świecie.

Zalety korzystania z bitcoina

  • Bezpieczeństwo – Pojawienie się bitcoina zrewolucjonizowało rynek. Blockchain jest obecnie nie do złamania. Jakakolwiek ingerencja w kod mogłaby doprowadzić do błędu i zniszczenia pojedynczego bitcoina. System szyfrujący opierający się na łańcuchach kodów, skutecznie chroni osoby będące stronami w procesie sprzedaży.
  • Anonimowość – Założenie rachunku nie wymaga od użytkowników spełnienia żadnych warunków formalnych. Z tego względu każde konto jest w pełni anonimowe. Co więcej, każdy użytkownik zakładający konto, dla bezpieczeństwa otrzymuje indywidualny numer zabezpieczający.
  • Niskie koszty – Wyeliminowanie pośredników przyczyniło się do zmniejszenia kosztów transakcji. Jest to szczególnie widoczne przy większych kwotach.
  • Dostępność – Wszystkie transakcje z wykorzystaniem bitcoina przeprowadzane są za pośrednictwem Internetu. Dzięki temu dostęp do waluty możliwy jest 24/7.
  • Ograniczona liczba – Zgodnie z założeniami twórców na rynku może pojawić się nie więcej, niż 21 000 000 bitcoinów. Do tej pory do obiegu trafiło około 17 milionów.


Legalność bitcoina w Polsce i na Świecie


Cyfrowe waluty cieszą się popularnością pośród użytkowników na całym świecie. Marzeniem ich twórców jest przeniesienie wszystkich płatności do Internetu, a także wyeliminowanie gotówki. Jeszcze kilka lat temu marzenia te mogłyby jawić się jako abstrakcja. Dziś, coraz więcej inwestorów, a także osób prywatnych skłania się ku płatnościom różnego rodzaju coinami. Niemniej jednak inwestowanie tego rodzaju waluty, pozostawia wiele pytań dotyczących jej legalności.

Aby choć trochę rozwiać wątpliwości, wystarczy przeczytać opis kryptowalut, jaki został przedstawiony w publikacji Europejskiego Banku Centralnego w 2015 roku. Kryptowaluty określone są w nim jako „alternatywa dla tradycyjnych pieniędzy, oraz reprezentacja cyfrowa wartości, która niewyemitowana została przez żaden bank centralny, instytucję pieniądza elektronicznego lub instytucję kredytową„.

Komisja Europejska uznała bitcoina za walutę „młodą”, która potrzebuje czasu, aby mogła być poddana regulacjom. W związku z tym coraz więcej instytucji na naszym kontynencie wprowadza możliwość obrotu kryptowalutami.

Kraje o wysokim stopniu korupcji, w których istnieje obawa, iż kryptowaluty mogłyby stać się pośrednikiem w praniu tzw. brudnych pieniędzy, uznały bitcoina za nielegalny, a handlowanie nim uznawane jest za przestępstwo. Do takich krajów należą: Bangladesz, Boliwia oraz Ekwador.

Do grona państw, które zakazują handlu kryptowalutami, należą również kraje o ustroju totalitarnym, konserwatywnym, a także te, którym obca jest demokracja. Jednym z nich jest Chińska Republika Ludowa, Wenezuela, Wietnam i Iran. Ciekawostką jest fakt, iż dotychczas najwięcej bitcoinów było wydobywanych właśnie w Chinach.

Ewenementem na skalę światową jest postawa Japonii, która jako jedyna uznała bitcoina za oficjalny środek płatniczy. W związku z tym wszystkie giełdy działające na japońskim rynku musiały zostać zarejestrowane w Japońskiej Agencji Usług Finansowych, która pełni funkcję regulatora. W ten sposób rząd Japonii chce zapobiec nielegalnemu obrotowi środków i zapewnić ochronę osobom, które korzystają z wirtualnej waluty.

Bitcoin powstał jako waluta niezależna od jakiejkolwiek instytucji finansowej, rządu czy organizacji. Jest to jego największą zaletą, a zarazem wadą, gdyż nie może przez to zostać uznany za pieniądz elektroniczny. Bitcoin jest walutą międzynarodową. Z tego względu, aby dookreślić jego miejsce na świecie, należałoby stworzyć w ścisłej współpracy z rządami wszystkich państw na świecie jedno spójne prawo. Do dzisiaj wyłącznie Japonia zdecydowała się na uznanie bitcoina za oficjalny środek płatniczy i dopuściła go do rozliczeń obywateli z państwem. Izrael natomiast wprowadził warunkową legalizację bitcoina. Warunkiem, który pozwala na obrót tą walutą, jest odprowadzanie podatku, który wynosi 25% od każdego zysku.

Bitcoin bez wątpienia jest walutą przyszłości. Pozwala na dużą swobodę w inwestowaniu, a także chroni prywatność swoich użytkowników. Bezpieczeństwo, jakie oferuje technologia blockchain, sprawia, iż każdego roku przybywa zwolenników kryptowalut.

źródło: https://odkryjbitcoin.pl/legalnosc-bitcoina/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj