W poniedziałek prezydent Andrzej Duda podpisał projekt ustawy zakładający przywrócenie poprzedniego wieku emerytalnego – 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.
– W czasie kampanii wyborczej podejmowałem zobowiązania wobec moich wyborców, rozmawiałem z nimi, ale miałem także poczucie, że podejmuję to zobowiązanie wobec całego społeczeństwa – powiedział prezydent w oświadczeniu wygłoszonym w Pałacu Prezydenckim.
– Wielokrotnie, praktycznie na każdym moim spotkaniu słyszałem o potrzebie obniżenia w Polsce wieku emerytalnego, podniesionego do 67 roku życia – podkreślił. – Zobowiązałem się, zawarłem taką umowę, dla mnie to umowa ze społeczeństwem. Podpisałem porozumienie, że wiek emerytalny zostanie obniżony, że złożę w tej sprawie jako Prezydent Rzeczypospolitej inicjatywę ustawodawczą – przypomniał Andrzej Duda.
Zaznaczył, że projekt jest realizacją oczekiwań, nie tylko tych, którzy na niego głosowali, ale także tych, którzy głosowali na Bronisława Komorowskiego oraz tych, którzy do wyborów nie poszli.
– Wierzę w to, że dziś jest krok w kierunku naprawy Polski. Aby stała się lepsza dla tych, którzy tutaj mieszkają, którzy chcą tu pracować i realizować się życiowo – powiedział prezydent.
– Nadszedł czas, aby ludzie, którzy zostali wybrani w powszechnych wyborach, realizowali swoje zobowiązania. To mam nadzieję początek zmian w Rzeczypospolitej. Chciałbym, żeby w ten sposób ludzie władzy przyczyniali się do odbudowy zaufania do państwa, a przede wszystkim odbudowy zaufania do polityków. Stąd ten moment jest tak ważny – zaznaczył.
Następnie prezydent Andrzej Duda podpisał projekt ustawy, który zostanie skierowany do Sejmu. Projekt zakłada przywrócenie wieku emerytalnego dla kobiet od 60 lat i dla mężczyzn – od 65 lat. Prezydent zaznaczył, że ustawa daje prawo do emerytury w tym wieku.