O polityce bezpieczeństwa, relacjach NATO-Ukraina, ochronie wschodnich granic Unii Europejskiej i dialogu historycznym w piątek w Belwederze będą rozmawiać uczestnicy polsko-ukraińskiego komitetu konsultacyjnego – poinformował minister Krzysztof Szczerski.
Ze strony polskiej prezydenckiemu komitetowi konsultacyjnemu przewodniczy minister Szczerski, ze strony ukraińskiej – doradca prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki ds. zagranicznych Kostiantyn Jelisiejew.
W piątkowym spotkaniu wezmą udział także wiceszefowie spraw zagranicznych Polski i Ukrainy, wiceszefowie: Biura Bezpieczeństwa Narodowego i ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony. W rozmowach będą uczestniczyć także przedstawiciele: Ośrodka Studiów Wschodnich, ukraińskiego ośrodka analitycznego, ukraińskiej organizacji pozarządowej oraz członek Narodowej Rady Rozwoju zajmujący się polityką rozwoju – zapowiada Krzysztof Szczerski.
– Tematem numer jeden jest polityka bezpieczeństwa: konflikt na Ukrainie i perspektywa dla wschodniej Ukrainy i Krymu w kontekście porozumień mińskich i sytuacji bezpieczeństwa na Ukrainie – powiedział minister.
Kolejny temat – zaznaczył – będzie dotyczył relacji NATO-Ukraina, NATO-Rosja w kontekście szczytu lipcowego Sojuszu w Warszawie. – Naszą intencją jako strony polskiej jest, by w czasie szczytu w Warszawie odbyło się formalne posiedzenie rady NATO-Ukraina na szczeblu głów państw – dodał minister Szczerski.
Uczestnicy komitetu konsultacyjnego będą także rozmawiać o kwestii imigracji, ochrony bezpieczeństwa wschodniej granicy Unii Europejskiej i współpracy w tym zakresie z Ukrainą – dodał.
Zajmą się też relacjami Unia Europejska-Ukraina. – Będziemy dyskutować na temat konsekwencji umów stowarzyszeniowych, o wolnym handlu i możliwej pomocy Polski w reformach na Ukrainie – powiedział minister. Zaznaczył, że nie chodzi jedynie o proces decentralizacji, wsparcie którego deklarował prezydent Andrzej Duda podczas ubiegłorocznej wizyty w Kijowie. – Będziemy proponować nowe obszary, może to być np. ochrona środowiska – powiedział.
Tematem rozmów będzie też dialog historyczny i społeczny. – To kwestia kalendarza rocznic, wymiany kulturalnej, obywatelskiej i samorządowej – dodał.
Powrót do rozmów polsko-ukraińskich w formacie prezydenckiego komitetu konsultacyjnego uzgodnili w ub. roku prezydenci Polski i Ukrainy w Kijowie.
Źródło: prezydent.pl