Sejm odrzucił w trzecim czytaniu poselski projekt ustawy o spółdzielniach. Za przyjęciem projektu głosowało 201 posłów, za jego odrzuceniem było 211 posłów. Pomimo iż prace nad ustawą toczyły się w błyskawicznym tempie i wszystko wskazywało na uchwalenie trefnej ustawy posłowie PiS, SLD, PSL, PJN i część posłów niezrzeszonych ostatecznie nie zdecydowali się poprzeć projektu Platformy Obywatelskiej.
Sejm odrzucił w trzecim czytaniu poselski projekt ustawy o spółdzielniach. Za przyjęciem projektu głosowało 201 posłów, za jego odrzuceniem było 211 posłów.
Pomimo iż prace nad ustawą toczyły się w błyskawicznym tempie i wszystko wskazywało na uchwalenie trefnej ustawy posłowie PiS, SLD, PSL, PJN i część posłów niezrzeszonych ostatecznie nie zdecydowali się poprzeć projektu Platformy Obywatelskiej.
W kolejny etapach prac nad projektem uczestniczyli przedstawiciele Krajowego Związku Banków Spółdzielczych, którzy wskazywali liczne jego niedociągnięcia oraz postulowali odrzucenie projektu. Do niewątpliwych sukcesów w czasie prac nad ustawa należy zaliczyć rezygnację z takich pomysłów, jak: likwidacja zebrań przedstawicieli, nałożenie na członków spółdzielni obowiązku udzielenia notarialnego pełnomocnictwa do udziału w walnym zgromadzeniu, zawiadamianie na piśmie o czasie, miejscu i porządku walnego zgromadzenia, czy też możliwość zapoznania się przez szerokie grono członków z umowami zawieranymi przez spółdzielnię z osobami trzecimi, co byłoby sprzeczne nie tylko z powszechnie obowiązującą zasadą tajemnicy handlowej, ale przede wszystkim bankowej.
Projekt ten wciąż jednak zawierał zapisy, które budziły sprzeciw środowiska bankowości spółdzielczej. Projekt przewidywał obowiązek zrzeszania się wszystkich spółdzielni w Krajowej Radzie Spółdzielczej, nałożenie na członków Rady Nadzorczej obowiązku odbycia szkoleń, wprowadzenie rozwiązań polegających na tym, że walne zgromadzenie może niezależnie od porządku obrad podejmować uchwały w niektórych sprawach należących do jego wyłącznej właściwości. W projekcie pojawił się również zapis umożliwiający przekształcanie spółdzielni w spółki prawa handlowego na wzór uchwalonej niedawno ustawy o przekształceniach w spółdzielczości pracy. Zapis ten nie dotyczył jednak banków spółdzielczych.
Fakt odrzucenia poselskiego projektu ustawy jest szansą dla środowiska bankowości spółdzielczej aby wyprzedzić kolejne nieprzychylne inicjatywy ustawodawcze i stworzyć odrębną od Prawa spółdzielczego ustawę, która w sposób szczegółowy ureguluje działalność banków spółdzielczych.
Źródło: Krajowy Związek Banków Spółdzielczych