Otwierając czerwcową sesję plenarną w Starsburgu przewodniczący PE Jerzy Buzek przypomniał o rocznicy dwóch wydarzeń, które trwale zapisały się w kartach historii Europy i świata. 4 czerwca minęły 22 lata od wydarzeń na placu Tiananmen w Pekinie i pierwszych częściowo wolnych wyborów w Polsce. Kiedy 4 czerwca 1989 roku władze Chińskiej Republiki Ludowej krwawo rozprawiały się z protestującymi na placu Tiananmen ludźmi, w Polsce odbywały się pierwsze w Europie Środkowo –

Otwierając czerwcową sesję plenarną w Starsburgu przewodniczący PE Jerzy Buzek przypomniał o rocznicy dwóch wydarzeń, które trwale zapisały się w kartach historii Europy i świata. 4 czerwca minęły 22 lata od wydarzeń na placu Tiananmen w Pekinie i pierwszych częściowo wolnych wyborów w Polsce.

Kiedy 4 czerwca 1989 roku władze Chińskiej Republiki Ludowej krwawo rozprawiały się z protestującymi na placu Tiananmen ludźmi, w Polsce odbywały się pierwsze w Europie Środkowo – Wschodniej, częściowo wolne, wybory parlamentarne. W wyborach w Polsce zwycięstwo odnieśli kandydaci opozycji demokratycznej obejmując prawie wszystkie poddane wolnemu głosowaniu mandaty. Przewodniczący Buzek powiedział, że wspomnienie tej rocznicy uświadamia nam jak wiele zmieniło się w Europie i jak daleko idące przemiany, które zaowocowały połączeniem wschodniej i zachodniej Europy, udało się w tym czasie przeprowadzić.

Przewodniczący Buzek wygłosił także oświadczenie w związku z 70. rocznicą masowych deportacji dokonanych przez władze ZSRR z terenów okupowanych krajów bałtyckich, które miały na celu pozbawienie narodów Estonii, Litwy i Łotwy ich społecznych i politycznych elit. „Pielęgnowanie pamięci o setkach tysięcy ofiar sowieckiego terroru w państwach bałtyckich jest dziś naszym wspólnym obowiązkiem. Podobnie jak jednoznaczne potępianie systemu totalitarnego Związku Radzieckiego i popełnionych przez jego przywódców zbrodni przeciw ludzkości”, powiedział Buzek.

Przewodniczący przypomniał, że 22 czerwca minie także 70-ta rocznica ataku hitlerowskich Niemiec na Związek Sowiecki. Napaść ta oznaczała zerwanie dotychczasowego sojuszu i tajnego porozumienia Hitler-Stalin z sierpnia 1939 o podziale Europy.

Parlament Europejski
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj