Konsolidacja to wielka szansa dla polskiego przemysłu zbrojeniowego. Jest ona konieczna dla utrzymania własnego potencjału w zakresie produkcji specjalnej, bez którego trudno sobie wyobrażać skuteczny, efektywny system obrony Polski – mówił Prezydent RP Bronisław Komorowski, który wraz z premier Ewą Kopacz złożył wizytę w Fabryce Broni Łucznik w Radomiu.
– Zgoda owocuje dobrymi decyzjami, owocuje także przyspieszeniem procesów istotnych z punktu widzenia bezpieczeństwa państwa – powiedział prezydent na środowym briefingu w Radomiu.
Dodał, że ruszyły bardzo szybko wielkie programy modernizacji technicznej sił zbrojnych, tak samo ruszyła – dzięki decyzjom obecnego rządu – konsolidacja polskiego przemysłu zbrojeniowego.
– Proces konsolidacji polskiego przemysłu zbrojeniowego – powstanie polskiej grupy przemysłu zbrojeniowego to jest ogromne osiągniecie. Wymaga ono kontynuacji i dalszego wysiłku, szczególnie ze względu na to, że trwa proces konsolidacji europejskiego przemysłu, powstają potężne koncerny, w których trzeba także szukać – poprzez zacieśnianie współpracy i koordynacji – szansy dla polskiego przemysłu zbrojeniowego – przekonywał Bronisław Komorowski.
Temu, zdaniem prezydenta, mają służyć, a przynajmniej mogą pomóc bardzo duże kontrakty, które Polska będzie zawierała z myślą o modernizacji sił zbrojnych z koncernami, firmami zewnętrznymi.
Bronisław Komorowski wyraził nadzieję, że licząca część nie tylko pieniędzy trafi, w wyniku realizacji wielkich programów modernizacyjnych, do polskiego przemysłu zbrojeniowego, ale że oprócz pieniędzy będzie też możliwe przyspieszenie procesu współpracy z liczącymi się firmami zewnętrznymi, z korzyścią dla polskiej gospodarki, dla polskiego przemysłu zbrojeniowego. – To powinno oznaczać dopływ nowych technologii, nowych możliwości – ocenił.
Podczas wizyty w Radomiu prezydentowi towarzyszył Szef BBN Stanisław Koziej.
Źródło: prezydent.pl