Instalacja elektryczna w domu jednorodzinnym – podstawowe okablowanie

Okablowanie należy zaprojektować z uwzględnieniem specyfiki każdego pomieszczenia, ale także zapewniając komfort użytkowania i wysoki poziom bezpieczeństwa.

Instalacja musi być jak najbardziej wydajna, dlatego przed przystąpieniem do realizacji warto poświęcić czas na opracowanie odpowiedniego projektu instalacji elektrycznej. Jeśli dopiero budujemy dom, taki schemat powinien znaleźć się w projekcie domu.
1. Schemat instalacji elektrycznej w salonie i pokoju dziennym
W tym przypadku konieczne jest wstępne ustalenie zarówno ilości, jak i lokalizacji punktów świetlnych w pomieszczeniu. Na pewno trzeba pamiętać o tym, że te wnętrza wymagają nie tylko oświetlenia sufitowego, ale dla wygody niezbędne się okazuje także oświetlenie kierunkowe i ścienne. Ponadto komfort użytkowania nakazuje umieszczenie wszystkich włączników oświetleniowych w jednym miejscu. Nie można także zapominać o gniazdach elektrycznych doprowadzających energię do telewizora i wszelkiego typu innych urządzeń. Optymalne wydaje się zlokalizowanie gniazd za meblami, aby je ukryć, ale jednocześnie muszą one być łatwo dostępne. Trudno byłoby ciągle przesuwać komodę bądź sofę w celu dostania się do gniazda. Przy projektowaniu okablowania trzeba też pamiętać o dodatkowych miejscach, w które będzie możliwe późniejsze bezproblemowe przeprowadzenie kabli, bez niepotrzebnego kucia ścian.
2. Schemat instalacji elektrycznej w łazience
W tym pomieszczeniu niezwykle istotne jest oświetlenie jak najbardziej efektywne i dlatego warto uwzględnić w schemacie kilka stref. Przede wszystkim będzie to strefa umożliwiająca oświetlenie ogólne, ale ponadto strefa znajdująca się nad umywalką i lustrem, nad wanną bądź prysznicem, ewentualnie nad toaletą. Instalacja w łazience wymaga niezwykłej precyzji. Z pewnością i tutaj sprawdzi się oświetlenie górne, ścienne i kierunkowe. Przy wykonywaniu schematu należy uwzględnić bezpieczną odległość od wanny, kabiny prysznicowej i umywalki, a wynosi ona 60 cm. Natomiast od podłogi powinno być przynajmniej 1,2 m. Z kolei włączniki oświetleniowe muszą być zlokalizowane na wysokości minimum 1,4 m od podłogi, a oprawy oświetleniowe na wysokości co najmniej 2 m.
Jednocześnie trzeba pamiętać o zastosowaniu specjalnych klapek bryzgoszczelnych na gniazdka, które podnoszą poziom bezpieczeństwa dla domowników i zapobiegają przypadkowemu porażeniu prądem. Można je łatwo rozpoznać po charakterystycznej klapce. Przewody muszą mieć odpowiednią grubość, ponieważ w tym pomieszczeniu podłącza się urządzenia z większą mocą, jak pralka czy suszarka do włosów, czasami też grzejnik elektryczny. Idealnie sprawdzą się przewody YDYp 3×2,5 mm2.
3. Schemat instalacji elektrycznej w kuchni i jadalni
W tym przypadku należy zaplanować wykonanie kilku niezależnych obwodów oświetleniowych. Kiedy kuchnia pozostaje zintegrowana z jadalnią, to konieczne okazują się dwa punkty oświetlenia sufitowego, jeden w centralnym punkcie kuchni, a drugi nad stołem. Dobrym pomysłem jest także oświetlenie kierunkowe zlokalizowane na ścianie bądź suficie podwieszanym, a nawet oświetlenie podszafkowe, które idealnie doświetli blat roboczy i zlewozmywak. Dlatego warto umieścić w planie dodatkowe obwody elektryczne w celu podłączenie oświetlenia LED-owego albo halogenowego. Należy też zadbać o dokładne rozplanowanie gniazd elektrycznych mając na uwadze, aby ich ilość przewyższała aktualne zapotrzebowanie, które i tak jest wysokie. Za szafkami najlepiej zlokalizować gniazda o większej mocy, które zasilą piekarnik, lodówkę, płytę grzewczą i zmywarkę. Trzeba też pamiętać, że na co dzień korzysta z wielu sprzętów małego AGD, jak mikrofalówka, ekspres do kawy, robot kuchenny, blender, parowar czy wyciskarka do soków. Nieodpowiednia ilość gniazd znacznie utrudniałaby przygotowywanie posiłków.
4. Schemat instalacji elektrycznej w sypialni
W sypialni potrzebne są przynajmniej dwa gniazda elektryczne, które najlepiej umieścić po obu stronach łóżka. To w dużej mierze ułatwi domownikom podłączenie lampki nocnej albo wygodne ładowanie telefonu. Świetnie się tutaj sprawdzi oświetlenie ścienne, które optymalnie powinno znajdować się nad wezgłowiem łóżka. Oczywiście nie można zapominać o oświetleniu górnym.
5. Schemat instalacji elektrycznej w gabinecie
Oprócz oświetlenia górnego niezbędne będzie także oświetlenie boczne, które zwiększy komfort pracy po zmroku. Konieczne są gniazdka zasilające strefę roboczą, czyli biurko i przy okazji warto pomyśleć o okablowaniu internetowym. Przede wszystkim istotny jest dobry dostęp do routera.
6. Schemat instalacji elektrycznej w korytarzach i na schodach
Ten schemat nie wymaga wielkiego rozbudowania, bo i same pomieszczenia są niewielkie. Największe natężenie światła powinno zostać zlokalizowane w strefie wyjścia. Często tam znajduje się duże lustro, więc warto i je dobrze doświetlić. Z kolei na schodach świetnie się sprawdza oświetlenie boczne. Trzeba jedynie pamiętać o konieczności umieszczenia włączników zarówno na dole, jak i na górze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj