Od 21 lipca 2011 r. inwestorzy na warszawskiej Giełdzie mogą zawierać transakcje na warrantach i nowych seriach certyfikatów strukturyzowanych wyemitowanych przez Raiffeisen Centrobank AG. Debiutujące w obrocie giełdowym warranty (74 typu call i 16 typu put) są typu amerykańskiego i oparte są na polskich aktywach: indeksach WIG20 i WIG, oraz akcjach spółek: PEKAO SA, PKO BP, KGHM, PGNiG, PGE, PKN ORLEN, PZU SA, TAURON, TP SA, PETROLINVEST.
- 117 nowych instrumentów finansowych zadebiutowało jednego dnia na warszawskiej Giełdzie,
- 90 warrantów opcyjnych, dających możliwości budowania nowych strategii inwestycyjnych
- 27 certyfikatów strukturyzowanych (bonusowych i dyskontowych)
Od 21 lipca 2011 r. inwestorzy na warszawskiej Giełdzie mogą zawierać transakcje na warrantach i nowych seriach certyfikatów strukturyzowanych wyemitowanych przez Raiffeisen Centrobank AG.
Debiutujące w obrocie giełdowym warranty (74 typu call i 16 typu put) są typu amerykańskiego i oparte są na polskich aktywach: indeksach WIG20 i WIG, oraz akcjach spółek: PEKAO SA, PKO BP, KGHM, PGNiG, PGE, PKN ORLEN, PZU SA, TAURON, TP SA, PETROLINVEST. Raiffeisen Centrobank, poza tym, że jest emitentem nowych papierów wartościowych, będzie również dbał o płynność ich obrotu poprzez ustawiczne kwotowania. Warranty, z ich transparentnością, małą ceną jednostkową oraz prostotą zawierania transakcji podobną do akcji, mogą się okazać ciekawą ofertą zarówno dla inwestorów instytucjonalnych jak i indywidualnych.
Nowe certyfikaty strukturyzowane, które zadebiutowały 21 lipca oparte są na kursach akcji notowanych na GPW i indeksie WIG20 i są kolejnymi produktami strukturyzowanymi banku inwestycyjnego z Austrii notowanymi na warszawskiej Giełdzie.
Warranty
Warrant to instrument finansowy, którego cena zależy od ceny lub wartości instrumentu bazowego, którym mogą być np. akcja, obligacja, indeks, stopa procentowa, kurs waluty lub inne wartości. Warranty to instrumenty rynku kasowego posiadające cechy instrumentu pochodnego. W swojej charakterystyce przypominają opcje, ale w odróżnieniu od nich posiadają emitenta.
Warranty opcyjne mogą być emitowane przez banki i inne instytucje finansowe, np. domy maklerskie – na akcje spółek notowanych na giełdzie, indeksy itp. Więcej na temat warrantów na stronie www.gpw.pl/warranty
Certyfikaty strukturyzowane
Certyfikaty bonusowe – ich mechanizm umożliwia dodatkowy zysk, dopóki cena instrumentu bazowego pozostaje ponad progiem ceny (barierą). Jeśli cena spada poniżej progu, efektywność certyfikatu naśladuje efektywność instrumentu bazowego w stosunku 1:1. W momencie emisji cena certyfikatu bonusowego odpowiada cenie instrumentu bazowego.
Certyfikaty dyskontowe: W przypadku certyfikatu dyskontowego, w momencie jego kupna udzielane jest dyskonto ceny. Oznacza to, że inwestycja w certyfikat dyskontowy jest tańsza niż inwestycja w odpowiadający mu instrument bazowy. Stwarza to bufor bezpieczeństwa w postaci różnicy między ceną instrumentu bazowego a ceną odpowiadającego mu certyfikatu. Konstrukcja ta jest doskonale dopasowana do rynków pozostających w trendzie bocznym, lekko spadkowych czy lekko wzrostowych.
Więcej informacji na: www.gpw.pl/raiffeisen_centrobank_dokumenty_do_pobrania_
W bieżącym roku warranty to kolejne, po ETF-ach instrumenty finansowe, które poszerzają paletę możliwości inwestycyjnych dla inwestorów na GPW. Wprowadzanie do obrotu nowych produktów jest również ważnym elementem budowania przewagi konkurencyjnej polskiej giełdy na tle innych rynków kapitałowych.
GPW