W Polsce trwają ferie zimowe, a sezon narciarski jest w pełni. Z roku na rok przybywa osób, które wybierają aktywny wypoczynek. Oto kilka podstawowych rad dla wielbicieli białego szaleństwa, które pozwolą bezpiecznie spędzić czas na stoku.
Przygotuj się!
Zanim wyruszysz szusować po górskich trasach – przygotuj się. Warto zatroszczyć się nie tylko o sprzęt narciarski, ale także o dobrą kondycję fizyczną. Większość z nas uprawia narciarstwo lub snowboarding tylko od czasu do czasu, a przecież sporty te wymagają wysiłku. Dlatego też wyjazd na narty warto poprzedzić odpowiednimi ćwiczeniami w domu lub na siłowni. Nie należy zapominać również o krótkiej rozgrzewce tuż przed zjazdem.
Międzynarodowy kodeks zachowania dla narciarzy i snowboardzistów
Międzynarodowa Federacja Narciarska (FIS) opracowała 10 zasad, których zachowanie zapewni miłośnikom białego szaleństwa bezpieczny wypoczynek. Dekalog ten przestrzegany jest na stokach w całej Europie, w tym również w Polsce.
1.Na stoku nie jesteś sam! Zachowuj się tak, by nikomu nie zagrażać.
2.Dopasuj trasę do swoich umiejętności. Panuj nad szybkością i sposobem jazdy.
3.Wybieraj tor jazdy, na którym unikniesz zderzenia z innym narciarzem.
4.Wyprzedzać możesz z każdej strony, ale tylko w takiej odległości, która zapewni innemu narciarzowi przestrzeń do manewrów.
5.Gdy wjeżdżasz na drogę zjazdu lub po zatrzymaniu chcesz znowu ruszyć, rozejrzyj się w górę i w dół stoku i sprawdź, czy możesz to zrobić bezpiecznie.
6.W miejscach zwężeń lub w razie złej widoczności – zatrzymać możesz się jedynie w razie absolutnej konieczności. Po upadku usuń się z toru jazdy tak szybko, jak tylko jest to możliwe.
7.Schodzić lub podchodzić możesz tylko skrajem trasy, w razie złej widoczności zejdź z trasy.
8.Stosuj się do znaków narciarskich i sygnalizacji.
9.Widzisz wypadek – udziel poszkodowanym pomocy.
10.Uczestniczysz w wypadku lub jesteś jego świadkiem, podaj swoje dane osobowe odpowiednim służbom.
Najważniejsze polskie przepisy
W 2011 r. w życie weszły przepisy, które zwiększyły bezpieczeństwo turystów na polskich stokach.
Do 16. roku życia obowiązkowa jazda w kasku
Każdy młody miłośnik sportu, który nie ukończył 16. roku życia, ma obowiązek jeżdżenia w kasku. Taki sprzęt chroni przed poważnymi urazami głowy, a nawet jest w stanie uratować życie. Dlatego też korzystanie z kasku zalecane jest każdemu narciarzowi i snowboardziście, niezależnie od wieku.
Trzeźwa jazda
Jedziesz – nie pij! Hasło to sprawdza się nie tylko w przypadku kierowania pojazdami. Pamiętaj, że polskie prawo zabrania szusowania w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środków odurzających.
Policja na stoku
O bezpieczeństwo miłośników białego szaleństwa na stoku dba również policja. Patrole zwracają szczególną uwagę na to, czy dzieci i młodzież noszą kaski, sprawdzają trzeźwość narciarzy oraz niosą pomoc w sytuacjach, gdy brawurowa jazda stwarza niebezpieczeństwo dla innych użytkowników stoku.
Zapoznaj się z regulaminem
Każdy ośrodek narciarski ma możliwość wprowadzenia własnego regulaminu korzystania ze stoku, wyciągów czy wypożyczalni sprzętu. Przed warto więc przed zakupieniem karnetu zapoznać się z regulaminem danej stacji narciarskiej.