Dziś Rada Ministrów przyjęła pierwsze projekty ustaw z tzw. pakietu społeczno-cywilizacyjnego: o opiece nad dzieckiem do lat 3, wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej oraz projekt nowelizacji Prawa o szkolnictwie wyższym, ustawy o stopniach naukowych i tytule naukowym oraz o stopniach i tytule w zakresie sztuki. Premier Donald Tusk na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu podkreślił, że na przyjęte rozwiązania czekają bardzo duże grupy społeczne. Szef rządu wyraził także

Dziś Rada Ministrów przyjęła pierwsze projekty ustaw z tzw. pakietu społeczno-cywilizacyjnego: o opiece nad dzieckiem do lat 3, wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej oraz projekt nowelizacji Prawa o szkolnictwie wyższym, ustawy o stopniach naukowych i tytule naukowym oraz o stopniach i tytule w zakresie sztuki.

Premier Donald Tusk na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu podkreślił, że na przyjęte rozwiązania czekają bardzo duże grupy społeczne. Szef rządu wyraził także przekonanie, że Sejm będzie pracował w tempie ponadstandardowym nad przyjętymi projektami ustaw.

– Liczymy, że w ciągu czterech lat powinno przybyć około 400 tys. miejsc w placówkach, instytucjach i prywatnych miejscach prowadzenia opieki nad najmłodszymi dziećmi – zaznaczył szef rządu, odnosząc się do przyjętych przez rząd rozwiązań związanych z opieką nad dziećmi do lat trzech. – Jesteśmy przekonani, że to będzie prawdziwy skok cywilizacyjny, szczególnie dla tych ludzi, którzy planują posiadanie potomstwa – dodał. Minister pracy i polityki społecznej Jolanta Fedak zwróciła uwagę, że Strategia Lizbońska zaleca, aby różnymi formami opieki nad małymi dziećmi była objęta około jedna trzecia dzieci. – Dlatego rząd przyjął ustawę tzw. żłobkową, która proponuje samorządom kilka różnych form opieki nad małymi dziećmi – zaznaczyła Jolanta Fedak.  

Brak dostępu do fachowej opieki nad dziećmi w żłobkach i przedszkolach jest jedną z najczęściej wymienianych barier utrudniających powrót rodziców, a szczególnie matek, na rynek pracy. Z tego względu strategicznym celem ustawy jest stworzenie podstaw do powstania różnorodnych form opieki nad małymi dziećmi oraz poprawa funkcjonowania placówek opieki nad nimi. Oprócz umożliwienia dużej grupie rodziców i opiekunów podjęcia aktywności zawodowej, planowana ustawa ma zachęcać młode małżeństwa do posiadania dzieci  oraz gwarantować fachową pomoc w wychowywaniu dzieci. Istotne jest również to, że żłobek przestanie być zakładem opieki zdrowotnej. Zgodnie z projektem ustawy, opieka nad dziećmi będzie realizowana poprzez: żłobek, klub dziecięcy, dziennego opiekuna oraz nianię. Takimi formami opieki będą objęte dzieci do lat 3, a w niektórych uzasadnionych wypadkach do lat 4.

Premier Donald Tusk podkreślił, że projekt ustawy o wpieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej powinien w niedalekiej perspektywie rozwiązać problemy wynikające z  obecnego funkcjonowania domów dziecka.- Jest to ustawa, która uprości i ułatwi wprowadzenie pieczy zastępczej czyli przyjmowania dzieci, szczególnie małych dzieci do 10 roku życia przez krewnych, przez rodziny zastępcze i zależało nam na tym by przepisy były prostsze niż do tej pory – zaznaczył Donald Tusk.

Przepisy ustawy o wspieraniu rodziny i pieczy zastępczej wskazują, że profilaktyka rodzinna będzie realizowana przede wszystkim przez gminne instytucje świadczące usługi na rzecz dziecka i rodziny. Pomoc będzie skierowana głównie do rodzin dotkniętych przemocą, ubogich i zagrożonych ubóstwem. Profilaktyka, prowadzona m.in. w formie poradnictwa, mediacji, terapii rodzinnej, treningu umiejętności wychowawczych i terapeutycznych, obejmie również spokrewnione rodziny zastępcze, a także usamodzielniających się wychowanków placówek opiekuńczo-wychowawczych, rodzin zastępczych oraz rodzinnych domów dziecka. Do bezpośredniej pracy z rodziną przewidziano asystenta rodzinnego.

Będzie on kierowany wyłącznie do rodzin, w których sytuacja dziecka małoletniego wymaga wsparcia zewnętrznego. Jego czas pracy będzie elastyczny, nienormowany i dostosowany przede wszystkim do rytmu życia rodziny. W zawodowych i niezawodowych rodzinach zastępczych wychowywać się będzie nie więcej niż troje dzieci. W przypadku dzieci wymagających szczególnej troski, ich liczba w rodzinie będzie zależeć od stanu ich zdrowia i możliwości rodziców zastępczych. Pełnoletni wychowankowie pieczy zastępczej, bez względu na osiągane dochody, otrzymają pomoc pieniężną na kontynuowanie nauki, natomiast pomoc finansowa na usamodzielnienie oraz zagospodarowanie będzie uzależniona od dochodu. Przyjęto kryterium na poziomie 1200 zł.

Premier podkreślił, że przyjęte przez rząd zmiany w prawie o szkolnictwie wyższym zakładają otwarcie ścieżek szybszego awansu dla młodych naukowców oraz bardziej sensowny sposób studiowania. Szef rządu zwrócił uwagę na odstąpienie od płatnych egzaminów poprawkowych i komisyjnych. – To między innymi powinno zlikwidować taki swoisty przemysł, który generował środki dla uczelni poprzez przesadzanie z rygorami przy egzaminach w pierwszych terminach – zaznaczył Donald Tusk. – Zależy nam na tym, aby  uczelnie polskie były wyżej w rankingach światowych. Chcemy, by były bardziej konkurencyjne – podkreśliła minister nauki i szkolnictwa wyższego Barbara Kudrycka.  

Projektowane przepisy z zakresu szkolnictwa wyższego wpłyną znacząco na podniesienie jakości i efektywności nauczania w uczelniach. Polscy uczeni zyskają szanse na realne uczestnictwo w największych międzynarodowych przedsięwzięciach badawczych, a studenci wysoki i atrakcyjny poziom kształcenia, zbieżny z dynamicznie zmieniającymi się warunkami gospodarczymi i społecznymi. Zwiększy się autonomia programowa wyższych uczelni, najlepsze z nich będą same tworzyć autorskie, innowacyjne i interdyscyplinarne programy studiów.

Mogą w ten sposób powstać uczelnie elitarne, konkurujące z najlepszymi uczelniami w Europie. Nabór na stanowiska w uczelniach odbywać się będzie na zasadzie konkursu. Uproszczeniu ulegnie procedura ubiegania się o stopień doktora habilitowanego. Zmieni się system pomocy materialnej dla studentów. Powstanie katalog bezpłatnych usług edukacyjnych obowiązujący zarówno w publicznych, jak i niepublicznych uczelniach, a prawa studenta będą chronione na podstawie umowy cywilno-prawnej zawieranej z uczelnią.

KPRM

,21,5329,1284538369

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj