Premier Donald Tusk spotkał się z przewodniczącym Rady Europejskiej Hermanem van Rompuyem. Politycy rozmawiali m.in. o priorytetach polskiej prezydencji, a także o bieżącej sytuacji międzynarodowej. Szef polskiego rządu powiedział, że jednym z tematów spotkania były ustalenia piątkowego szczytu państw grupy euro. – Przewodniczący Rady Europejskiej przekazał satysfakcjonujące informacje dotyczące przebiegu tego spotkania i perspektyw współpracy w ramach paktu dla euro

Premier Donald Tusk spotkał się z przewodniczącym Rady Europejskiej Hermanem van Rompuyem. Politycy rozmawiali m.in. o priorytetach polskiej prezydencji, a także o bieżącej sytuacji międzynarodowej.

Szef polskiego rządu powiedział, że jednym z tematów spotkania były ustalenia piątkowego szczytu państw grupy euro. – Przewodniczący Rady Europejskiej przekazał satysfakcjonujące informacje dotyczące przebiegu tego spotkania i perspektyw współpracy w ramach paktu dla euro – podsumował Donald Tusk. Herman van Rompuy zauważył, że podczas ostatniego spotkania państw strefy euro udało się podjąć ważne decyzje dotyczące przyjęcia pakietu ekonomicznego i tzw. semestru europejskiego.

Podczas spotkania premier Donald Tusk przedstawił ponadto priorytety polskiej prezydencji, w tym kwestie dotyczące jednolitego rynku, bezpieczeństwa Europy, perspektywy współpracy ze wschodnimi sąsiadami Polski, a także organizacji szczytu Partnerstwa Wschodniego. Szczyt odbędzie się podczas polskiego przewodnictwa w Unii. Herman van Rompuy podkreślił, że szczyt będzie jednym z najważniejszych wydarzeń polskiej prezydencji.

Politycy rozmawiali o problemach międzynarodowych, w tym o sytuacji w Japonii. – Tragedia japońska każe nam kierować słowa współczucia i solidarności w stronę Japonii – podkreślił szef polskiego rządu. Herman van Rompuy przypomniał, że Unia Europejska jest gotowa okazać pomoc i że do tej pory 20 państw Unii, w tym Polska, zaoferowało personel i materiały.
Poruszono także problem sytuacji w Afryce Północnej oraz na Bliskim i Środkowym Wschodzie. Donald Tusk podkreślił, że najważniejsze jest przestrzeganie praw człowieka i pomoc humanitarna dla tego regionu. – Łatwych i optymistycznych konkluzji na razie nie ma – podsumował.

Premier Polski zauważył również, że obecna sytuacja na świece, w tym niestabilność polityczna w wielu regionach, drożyzna oraz dramat japoński stawia wyzwania przed Unią Europejską i Polską i wymaga determinacji, aby przeprowadzać swoje projekty. – Jestem przekonany, że nam tej determinacji, także w czasie polskiej prezydencji, nie zabraknie – podsumował.


Tekst i zdjęcie – KPRM

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj