Reagując na zawrotne tempo zmian w Egipcie, posłowie przyjęli rezolucję wzywającą UE do przemyślenia i poprawienia politycznej oraz finansowej strategii wsparcia przemian demokratycznych zachodzących w kraju, również poprzez organizację wolnych wyborów. Parlament apeluje też o zamrożenie aktywów należących do egipskich przywódców odpowiedzialnych za sprzeniewierzenie funduszy państwowych w kraju.

Reagując na zawrotne tempo zmian w Egipcie, posłowie przyjęli rezolucję wzywającą UE do przemyślenia i poprawienia politycznej oraz finansowej strategii wsparcia przemian demokratycznych zachodzących w kraju, również poprzez organizację wolnych wyborów. Parlament apeluje też o zamrożenie aktywów należących do egipskich przywódców odpowiedzialnych za sprzeniewierzenie funduszy państwowych w kraju.
 
Ustąpienie prezydenta Mubaraka „otworzyło nowy etap politycznych przemian w Egipcie”, a teraz egipskie siły zbrojne muszą podjąć „konstruktywne działania na rzecz zapobiegania dalszej przemocy i usprawnienia przebiegu procesu politycznego” oraz zagwarantowania wolnych wyborów i dotrzymania zobowiązań dotyczących pokoju z Izraelem. Jaka jednak powinna być rola UE we wspieraniu przemian zachodzących u strategicznego, śródziemnomorskiego partnera?
 
Rola UE
 
Do tej pory w  stosunkach Unii Europejskiej z jej południowymi sąsiadami dążenie do zapewnienia stabilizacji często przysłaniało wartości demokratyczne, sprawiedliwość społeczną i prawa człowieka – zauważają posłowie.  Dlatego deputowani chcą zapewnienia, zawarte w układach o stowarzyszeniu klauzule dotyczące praw człowieka powinny być systematycznie uzupełniane mechanizmem umożliwiającym ich wdrażanie. To pozwoliłoby na zawieszenie takiego układu w przypadku naruszenia praw człowieka.
 
Ostatnia rewolucja w Egipcie była jednocześnie porażką dotychczasowej unijnej polityki wobec krajów północnej Afryki. Przyjęta rezolucja ma na celu rewizje europejskiej polityki sąsiedztwa (EPS) i określenie priorytetów, takich jak niezależność sądownictwa, walka z korupcją i poszanowanie podstawowych wolności. Ponadto, PE wzywa Radę do określenia katalogu kryteriów politycznych, które muszą spełnić kraje objęte EPS, by uzyskać szczególny status. Od maja ubiegłego negocjacje z Radą o przyznanie statusu szczególnego partnera UE w basenie Morza Śródziemnego prowadzi Tunezja. Status ten został po raz pierwszy uzyskało w 2008 roku Maroko.
 
Parlament uważa, że istotną rolę mogą odegrać instrumenty finansowe UE przeznaczone na działania zewnętrzne w regionie, takie jak Europejski Instrument Sąsiedztwa i Partnerstwa (ENPI), Europejski Instrument Finansowy na Rzecz Wspierania Demokracji i Praw Człowieka na Świecie (EIDHR), jak również Instrument na Rzecz Stabilności. Wzywa więc do wzmocnienia tych instrumentów, tak by można było z nich skutecznie i konsekwentnie korzystać w tych wyjątkowych warunkach.
 
Deputowani zwracają się również do Wysokiej Przedstawiciel UE o ustanowienie grupy zadaniowej, obejmującej Parlament Europejski, która może udzielić niezbędnego wsparcia procesu przemian demokratycznych, szczególnie w kwestii wolnych i demokratycznych wyborów oraz budowania instytucji, także niezależnego wymiaru sprawiedliwości. Posłowie apelują też do Wysokiej Przedstawiciel o wysłanie misji obserwacyjnej na nadchodzące wybory.
 
Unia na rzecz Regionu Morza Śródziemnego w ogniu krytyki
 
Unia na rzecz Regionu Morza Śródziemnego (UfM) to partnerstwo wielostronne założone w 2008 roku, które obejmuje 27 państw UE i 16 krajów basenu Morza Śródziemnego. Zdaniem posłów UfM „okazała się nieskuteczna w konfrontacji z rosnącą nieufnością i podstawowymi potrzebami obywateli zainteresowanych państw.”
 
Posłowie apelują zatem, by zarówno ona, jak i Euro-Śródziemnomorska Fundacja im. Anny Lindh niezwłocznie zareagowały na ostatnie wydarzenia i zajęły się  mobilizacją społeczeństwa obywatelskiego oraz promowaniem demokracji i praw człowieka w regionie.
 
Miliard euro dla przedsiębiorstw basenu Morza Śródziemnego
 
W innej regulacji przyjętej dzisiaj przez Parlament zadecydowano o zwiększeniu o 1 mld euro ogólnej kwoty, którą Europejski Bank Inwestycyjny może gwarantować pożyczki na projekty poza UE, w ramach „zewnętrznego mandatu” EBI. Gwarancje te powinny umożliwić kredyty dla małych i średnich przedsiębiorstw oraz wesprzeć infrastrukturę w basenie Morza Śródziemnego.
 
Delegacja
 
Również dziś Konferencja Przewodniczących Parlamentu Europejskiego zadecydowała o wysłaniu delegacji posłów do Egiptu w najbliższych tygodniach.
 
 
Tekst i zdięcie – Parlament Europejski
 
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj