broker samochodowy

Opona samochodowa to niezbędny element w aucie, bez którego żaden pojazd nie ruszy. Odpowiada za bezpieczeństwo i komfort podczas jazdy. Na rynku jest bardzo szeroki ich wybór – rozmiar opony ma kluczowe znaczenie, ponieważ odpowiada za przyczepność samochodu do nawierzchni oraz zależy od niej rozmiar felgi. Bo do pary zawsze musi być felga. Dlatego opona samochodowa i felga nie mogą być wyborem z przypadku. Na co trzeba zwracać uwagę przy ich doborze? Jakie parametry powinniśmy znać?

Oznaczenia na feldze

Felga to metalowa obręcz podwozia pojazdu, na który nakładana jest opona samochodowa. Charakteryzuje się czterema podstawowymi parametrami – rozmiarem, rozstawem śrub, osadzeniem i średnicą wewnętrzną otworu centralnego. Jej znakowania są tak samo istotne, jak oznaczenia opony samochodowej.

Rozmiar felgi składa się z dwóch parametrów – szerokości i średnicy, które zaznaczane są w następujący sposób 5,5×15 – są to oczywiście przykładowe liczby. Wymiary podaje się calach.

Kolejny identyfikator, którym charakteryzuje się felga, to rozstaw śrub. Jest to bardzo ważna informacja, ponieważ wskazuje, jaką obręcz można zamontować do opony danego modelu samochodu. Zapisuje się podobnie, jak rozmiar felgi, czyli 6×115, gdzie sześć w tym przypadku oznacza ilość otworów montażowych o średnicy 115 mm. Liczba otworów i ich rozmieszczenie są zależne od budowy piasty. Znając markę, model i rocznik samochodu bez trudu ustalisz rozstaw śrub, jakie powinna mieć felga w twoim aucie.

Kolejne ważne oznaczenie, które musi posiadać felga samochodowa, to tak zwane osadzenie, inaczej ET (skrót od niemieckiego „Einpresstiefe”) lub offset. Opisuje ono odległość podaną w milimetrach pomiędzy płaszczyzną symetrii felgi, a płaszczyzną przylegania felgi do piasty (płaszczyzna montażowa).

Otwór centralny (zwany też centrującym) umożliwia dokładne wycentrowanie felgi na piaście samochodu. Jego średnicę także określa się w milimetrach. Jeśli otwór centrujący jest większy niż średnica piasty, to do zredukowania tej różnicy stosuje się specjalne pierścienie.

Felga samochodowa posiada jeszcze oznaczenie literą „J”. Jest to symbol, który określa wysokość obrzeża felgi (kształt profilu). W samochodach osobowych to najczęściej spotykany typ oznaczenia. Dlatego ten parametr często jest pomijany lub nie przywiązuje się do niego aż tak wielkiej wagi. W przypadku felg np. do motocykli, samochodów ciężarowych, itd. występują już inne oznaczenia.

Warto zadbać o odpowiedni dobór opony do rozmiaru felgi

Opona samochodowa i felga to duet, który powinien być dobrany zgodnie z sugestiami producentów pojazdów, ale istnieją dopuszczalne różnice w tym zakresie.

Z felgi i oznaczenia opony samochodowej można dowiedzieć się niemal wszystkiego, jeśli chodzi o właściwy ich dobór do modelu samochodu. Rozmiar felgi w aucie, tak jak dobór właściwych opon do nich, ma ogromne znaczenie. Dlatego najważniejsza informacja, jaką powinieneś pozyskać przed jej wyborem jest taka, jaki masz rozmiar opony w samochodzie. Każda opona samochodowa ma znakowania usankcjonowane obowiązującymi przepisami. Oznaczenia opony samochodowej zawsze znajdziesz na jej boku.

Rozmiar opony określa się za pomocą trzech parametrów. Jest to ciąg cyfr o następującym przykładowym schemacie 185/80 R14. Pierwsza wartość (185) określa szerokość opony w milimetrach, drugie oznaczenie (80) odnosi się do wysokości opony (podawane w procentach stosunku tego wymiaru do szerokości ogumienia). Dla podanego przykładu wysokość opony stanowi 80 proc. jej szerokości. „R” to oznaczenie opony radialnej, która jest standardem w samochodach osobowych. Natomiast liczba przy tym (14) precyzuje średnicę felgi (wyrażoną w calach), na którą pasuje opona samochodowa.

W przypadku, jeśli chciałbyś zmienić profil, to musisz pamiętać, że można to zrobić jedynie w ściśle określonym zakresie, ale dla każdego typu samochodu przewidzianych jest zazwyczaj więcej niż tylko jeden rozmiar opony. Są to rozmiary homologowane i warto stosować się do tych wytycznych. One zapewnią, że twoje auto zachowa pierwotne właściwości jezdne i zapewni bezpieczną jazdę. W praktyce jednak często kierowcy korzystają z zamienników, czyli alternatywnych rozmiarów opon.
Umiejąc odczytać rozmiar felgi i oznaczenia opony samochodowej bez trudu dobierzesz odpowiednie z nich. Jednocześnie zapewniając sobie i innym bezpieczeństwo na drodze. Jeśli masz jednak wątpliwość, czy konkretna opona samochodowa i dany rozmiar felgi jest właściwie dobrany, zawsze korzystaj z pomocy serwisu lub znajomego mechanika.

Konsekwencje ze zmiany rozmiaru

Jeśli decydujesz się na zamiennik, to musisz brać pod uwagę średnicę zewnętrzną opony, czyli jej całkowitą wysokość (liczoną od ziemi do czubka bieżnika). Żeby zachować komfort jazdy i wszystkie właściwe parametry nowa opona samochodowa nie powinna być mniejsza i większa od poprzedniej o więcej niż 10 mm. Uwaga! Jest to jeden z wymiarów, który nie jest podawany bezpośrednio. Sam musisz go zmierzyć lub wyliczyć, korzystając ze specjalnego wzoru lub odpowiednich kalkulatorów.
Konsekwencje w różnicach, jak na przykład zbyt duża rozbieżność w rozmiarze felg w stosunku do opon, może sprawić, że koła nie da się zamontować. Może też spowodować, że opona samochodowa będzie ocierała się o elementy nadkola na przykład podczas najechania na nierówności albo podczas skrętu kół. Ponadto, opona samochodowa o szerszej średnicy generuje większe opory, co wpływa na zużycie paliwa. Zwiększa też poziom hałasu i powoduje przekłamania na prędkościomierzu – prędkość kątowa i podróżna są to dane, od których zależy poprawne działanie systemów bezpieczeństwa ABS, ASR, itp. Znowu mniejsza ilość gumy między felgą a asfaltem wpływa na zmniejszenie wygody podróżowania i zwiększa ryzyko uszkodzenia felgi. Zawsze można skorzystać z pomocy brokera samochodowego.

Niewłaściwy dobór opon do felg może też sprawić, że opona samochodowa potrafi zsunąć się z felgi podczas jazdy, co jak wiadomo, może spowodować bardzo niebezpieczną sytuację na drodze. Może też zdarzyć się, że opona samochodowa podczas montażu nie zmieści się na daną felgę, ze względu na to, że będzie na przykład za szeroka lub jej średnica będzie za duża lub za mała. Pamiętaj! Najważniejsze jest bezpieczeństwo, więc warto przestrzegać wszelkich zaleceń i w razie niepewności pytać doświadczonych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj