licznik samochodowy

W dobie szybkiego rozwoju motoryzacji posiadacze samochodów nie wyobrażają sobie prowadzenia auta bez ABS-u, szczególnie w miesiącach zimowych. Nazwany z angielskiego Anti-Lock Breaking System to część układu hamulcowego. Montowany jest on obecnie w każdym pojeździe, bo zapewnia, że zagrożenie wpadnięcia w niepohamowany poślizg jest znacznie mniejsze. Jak dokładnie działa ten system? Sprawdź, jak wygląda ABS i dowiedz się więcej o swoim samochodzie.

Układ ABS — czym jest?

Znany przez każdego kierowcę model ABS złożony jest przede wszystkim ze specjalistycznych modułów, które ograniczają prędkość obrotową wszystkich kół. Oprócz tego istotnym ogniwem są zawory zmniejszające ciśnienie w każdym obwodzie hamowania. Za sterowanie czynników odpowiedzialny jest komputer, który uruchamia cały układ, monitorując bieżące obroty kół.

W czasie jazdy bez zatrzymywania kontrolery gromadzą informacje o prędkości auta. Komputer wykorzystuje te obliczenia w chwili nadepnięcia pedału hamulca. ABS wykonuje więc autodiagnozę w każdej chwili. Dzięki temu jest to istotny układ zabezpieczający w każdym aucie. W przypadku awarii włączy odpowiednią kontrolkę na desce rozdzielczej. Naprawy należy zawsze przeprowadzać od razu, gdyż układ hamulcowy bez wspomagania powoduje niebezpieczeństwo na drodze.

Jak działa ABS?

Gdy oś pojazdu przestaje się obracać, skutkiem jest utracenie sterowności. ABS to system, który zmniejsza niebezpieczeństwo takiego incydentu. Imituje on hamowanie impulsowe ze zdecydowanie większą starannością niż człowiek. Dzięki temu sterowność pojazdu jest na odpowiednim poziomie. System włącza się, kiedy jedno z kół zacznie obracać się z mniejszą prędkością od innych. ABS obniża w tej chwili siłę hamowania jedynie konkretnego obwodu. Kiedy obroty ponownie zostają przyspieszone hamulce są silniejsze.

Dobrze sprawdzić, że układ ABS nie potrzebuje specjalnej techniki hamowania. Model działania jest niesamowicie prosty. Wystarczy, że w czasie nagłego hamowania naciśnie się pedał hamulca do podłogi. Nie powinno się puszczać go do całkowitego zatrzymania samochodu. Takie działanie jest znakiem dla systemu, który zagwarantuje większą sterowność.

Korzyści układu ABS — o czym pamiętać?

System ABS pozwala na mocne hamowanie w nagłym trybie bez obawy wpadnięcia w niekontrolowany poślizg. Jest to bez wątpienia najważniejszy walor tego uzupełnienia, który spowodował, że wszystkie pojazdy są bezpieczniejsze. Nakaz instalacji układu ABS wprowadzono zarówno w naszym państwie, jak i w całej Unii Europejskiej. Prócz obniżenia prawdopodobieństwa utraty sterowności auta komputer gwarantuje też:

  • skrócenie dogi hamowania,
  • kontrolowanie stabilnego toru hamowania,
  • wzmocnienie sterowności auta w czasie gwałtownego zatrzymania.

Warto jednak zaznaczyć, że sam układ nie zapewni stuprocentowego bezpieczeństwa, jeśli osoba za kierownicą nie będzie skoncentrowana. Błyskawiczna reakcja oraz odpowiedni stan techniczny pojazdu to tak samo ważne czynniki. Uszkodzone klocki hamulcowe lub inne elementy mogą wpłynąć mocno negatywnie na działanie systemu ABS. Dlatego nigdy nie powinno się lekceważyć awarii i regularnie dokonywać napraw. Na portalu Auto-Set dowiesz się jeszcze więcej o swoim aucie i szczegółach jego eksploatacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj