cb radio w samochodzie

Młodsze pokolenie może tego nie pamiętać, ale w przeszłości na naszych ulicach można było zobaczyć wiele aut z charakterystyczną antenką na dachu. Dzisiaj rzadziej spotyka się taki widok, bo i technologia jest w zupełnie innym miejscu, o kilka długości z przodu. To jednak nie oznacza, że CB radio całkowicie osunęło się w niebyt zapomnienia, bo jak się okazuje, są sytuacje, gdy warto mieć ten sprzęt. Kiedy?

CB radio – podstawowe informacje

CB radio (z języka angielskiego: citizens band radio) to w wolnym tłumaczeniu “radiostacja pasma obywatelskiego”. Nazwa zobowiązuje, a więc na dostępnych częstotliwościach faktycznie każdy obywatel, posiadacz CB radia, mógł się dowiedzieć o ważnych komunikatach, przykładowo o sposobie dojazdu do jakiegoś miejsca czy utrudnieniach w ruchu drogowym (tj. kolizje, wypadki czy nieprzejezdne drogi).

Korzystały z tego urządzenia również służby ratunkowe i nierzadko kierowcy, którzy przekazywali sobie informacje, że policja przeprowadza kontrole drogowe. Czasem zaś CB radio pomagało się rozluźnić podczas długiej podróży, gdy kierowcy np. opowiadali sobie kawały i anegdoty. Radio ma prostą budowę, składa się po prostu z urządzenia nadawczo-odbiorczego, anteny i mikrofonu.

Kiedy CB radio to dobry pomysł?

Warto wiedzieć, że CB radio nie jest urządzeniem dla każdego, ponieważ może się okazać, że nasz pojazd emituje za dużo zakłóceń. Istotne jest też to, w jakie trasy jeździmy autem – czy po mieście, czy może dalej, poza okolice miejsca zamieszkania. CB radio przydaje się właśnie w tym drugim przypadku. Zwracajmy również uwagę na to, czy na trasie mijamy dużo samochodów, z jakimi możliwe jest nawiązanie łączności. A może chcemy po prostu używać CB radia hobbystycznie, bo jeśli tak, szkoda od razu inwestować dużej kwoty w jego zakup, kupować porządne CB radio, które de facto będziemy używać sporadycznie.

W tym miejscu można pomyśleć: to po co komu taki sprzęt, gdy dostępne aplikacje w telefonie mają podobne funkcje? I tutaj właśnie dochodzimy do sedna, bo warto pamiętać, że osoby jeżdżące w dalekie trasy muszą mieć stały zasięg, a dzięki CB radio jest małe prawdopodobieństwo, że go stracą. Nie muszą też się martwić, że telefon się rozładuje. Ponadto, o wielu zdarzeniach na drodze może nie poinformować nas aplikacja, a CB to pewność najnowszej, najbardziej aktualnej porcji wiedzy z trasy.

Kupujemy CB radio – na co zwracać uwagę?

Zdecydowaliśmy się na zakup, warto więc wiedzieć, jakie funkcje są istotne. Jeśli bowiem nabędziemy najtańszy, chiński sprzęt, to możemy spodziewać się zakłóceń, licznych problemów z szumami. Porządny zaś powinien być wyposażony w Squelch, czyli system blokady szumów, podobnie zresztą działa RF Gain. Ważny jest również filtr NB/ANL, który usuwa zakłócenia, jakie powstają wewnątrz pojazdu. A poza tym Mic Gain (dostosowuje czułość mikrofonu do poziomu głośności w kabinie naszego auta), Opcja LOC (ogranicza czułość CB radia) oraz Scan – przycisk wyszukujący aktywne konwersacje.

Podsumowując, widzimy, że w zdecydowanej większości sytuacji CB radio nie jest produktem pierwszej potrzeby, ale w niektórych zastosowaniach (wspomniane dalekie trasy) to ciągle urządzenie, które ciężko czymkolwiek zastąpić.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj