Według informacji przekazanych przez Microsoft, w samym roku 2021 gigant cyfrowy udaremnił ponad 70 miliardów (!) cyberataków na swoich użytkowników. Należy pamiętać, że przedstawione dane dotyczą wyłącznie ataków zablokowanych przez jedną firmę. Suma wszystkich przeprowadzonych cyberataków jest znacznie większa, a jej dokładne określenie jest prawdopodobnie niemożliwe. Pewne jest jedno – wraz z rozwojem technologii ich liczba będzie jedynie wzrastać.
– W roku 2015 globalny koszt poniesiony przez firmy, które padły ofiarami cyberprzestępstw wyniósł 3 biliony dolarów, szacuje się, że do roku 2025 koszt wzrośnie do 10,5 bilionów dolarów. Ta astronomiczna kwota to między innymi wydatki związane z uszkodzeniami infrastruktury sieciowej, kradzieżą danych osobowych i finansowych, pieniędzy, własności intelektualnej czy obniżeniem efektywności pracy.
To dodatkowe koszty, których można uniknąć. Oczywiście zabezpieczenie firmy przed działaniami cyberprzestępców to wydatek. Uważam jednak, że każdy rozsądny przedsiębiorca ma świadomość, że zakup licencji lub subskrypcji na oprogramowanie to minimalny koszt w porównaniu z potencjalnymi stratami. – komentuje Paulina Woźniak-Kołodziej, CEO firmy Reiba, producenta komunikatora mobilnego TokLok
Do najczęstszych cyberataków należą ataki typu Malware (instalacja złośliwego oprogramowania „wirusowego”) Phishing (wyłudzanie informacji poprzez podszywanie się pod inną osobę lub instytucję) czy DDoS mające na celu wywołanie awarii strony internetowej. Bardzo częstym i stale udoskonalanym przez przestępców są także popularne w ostatnim czasie ataki MITM („Man in the Middle”). To niebezpieczne i niełatwe do wykrycia przejęcie danych i treści przesyłanych przez użytkownika. Najlepszym zabezpieczaniem przed takim atakiem jest korzystanie z zaufanych stron i komunikatorów szyfrujących przesyłane treści.
– Ataki MITM to dla większości dostępnych na rynku komunikatorów naprawdę spore zagrożenie. Tworząc TokLok, razem z zespołem zdecydowaliśmy, że w kwestiach bezpieczeństwa nie możemy pójść na żadne kompromisy. Z tego względu rozmowy w naszym komunikatorze odbywają się bezpośrednio pomiędzy urządzeniami, dodatkowo do szyfrowania wszystkich treści używamy dwóch algorytmów szyfrujących. Między innymi z tych względów mogę zagwarantować, że TokLok odporny jest na ataki hackerskie typu MITM. – dodaje Paulina Woźniak-Kołodziej
Źródło: TokLok