Polacy doceniają wygodę, jaką daje im nasza aplikacja mObywatel. Korzysta z niej już ponad 4 miliony osób! Jeśli jeszcze o niej nie słyszeliście lub dopiero rozważacie jej instalację – dajcie się przekonać, że warto to zrobić!

4 037 956 – dokładnie tyle osób korzysta z naszej aplikacji mObywatel. Kiedy i jak z niej korzystać? Chętnie wytłumaczymy.

M jak wygoda

Jeśli jeszcze nie słyszeliście o naszej aplikacji – przede wszystkim powinniście wiedzieć, że to cyfrowy portfel na dokumenty. Znajdziecie w niej elektroniczne wersje dokumentów, które przydadzą się w różnych życiowych sytuacjach. Po drugie – nasza aplikacja jest bezpłatna, dobrowolna i w pełni bezpieczna. Przygotowuje ją zespół NASK. Po trzecie – mObywatel to aplikacja dla każdego. Niezależnie od tego, ile macie lat i jakie są Wasze internetowe umiejętności – mObywatel ułatwi Wam życie.

– Naszą aplikację tworzymy z myślą o wszystkich Polakach – starszych i młodszych. mObywatel przyda się seniorom – znajdą w niej swoje e-recepty, rodzinom – które dzięki aplikacji mają szybki dostęp do Karty Dużej Rodziny, młodzieży – która może korzystać z mLegitymacji. mObywatel to aplikacja dla tych, którzy po prostu cenią wygodę i bezpieczeństwo – mówi minister Adam Andruszkiewicz, sekretarz stanu w Kancelarii Premiera. – Jeszcze rok temu z naszej aplikacji korzystało nieco ponad 1,3 miliona osób. Dziś to już ponad 4 miliony. To najlepszy dowód na to, że Polacy doceniają możliwości, jakie daje im nasza aplikacja – dodaje.

A oto główne powody, dla których warto pobrać naszą aplikację mObywatel:

 • mObywatel (wcześniej mTożsamość) – to odzwierciedlenie danych z dowodu osobistego, a nawet trochę więcej. Jakie więc dane znajdziecie w mObywatelu? Swoje imię (imiona), nazwisko, numer PESEL, datę urodzenia, numer dowodu osobistego, informacje o tym, jaki organ wydał dokument, datę ważności dowodu, informację o płci, imię ojca, imię matki, nazwisko rodowe matki, miejsce urodzenia, informację o obywatelstwie i miejscu zameldowania oraz zdjęcie z dowodu osobistego.

Skąd się biorą dane w mObywatelu? Z rejestrów państwowych – Rejestru PESEL i Rejestru Dowodów Osobistych. Dostęp do tych danych w naszej aplikacji macie tylko Wy. Ich bezpieczeństwo gwarantuje profil zaufany, który jest potrzebny do uruchomienia apki. Jeśli jeszcze nie macie profilu zaufanego, załóżcie go już dziś!

Dane zapisane w telefonie są zaszyfrowane i podpisane certyfikatem. Certyfikat potwierdza również ich autentyczność. Dostajecie go przy aktywacji aplikacji — jest przypisany wyłącznie do Was i Waszego telefonu.

Wasze dane są bezpieczne nawet po zgubieniu telefonu— chroni je nie tylko zaszyfrowany zapis, ale też zabezpieczenie blokadą telefonu oraz hasło, które wybieracie przy aktywacji aplikacji.

A gdzie i w jakich sytuacjach możecie korzystać z mObywatela?

 • W hotelach – podczas zameldowania,
 • W pociągach – podczas kontroli biletów,
 • W wypożyczalniach sprzętu sportowego,
 • Na poczcie, gdy chcecie odebrać list polecony lub paczkę,
 • ale także np. podczas wyborów, przy zakładaniu kart lojalnościowych, w sklepach, czy w przychodniach.

WAŻNE! Prawo do posługiwania się mObywatelem i okazywania za jego pomocą dokumentów i danych daje ustawa o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne.

Pamiętaj! mObywatel nie zastępuje okazania dowodu osobistego lub paszportu na lotniskach, u notariusza, w bankach, czy podczas rejestracji karty SIM. Z mObywatela nie skorzystacie też, jeśli Wasz dowód osobisty jest nieważny.

Wiele dokumentów, jedna aplikacja

Dane z dowodu osobistego to oczywiście nie wszystko, co znajdziecie w naszej aplikacji. Oto inne dokumenty, które możecie mieć w swoim cyfrowym portfelu:

 • mPrawo Jazdy – cyfrowy dokument z odwzorowaniem uprawnień do prowadzenia pojazdów. mPrawo jazdy korzysta z aktualnych danych, które znajdują się w rejestrach państwowych.
 • mPojazd, czyli odzwierciedlenie danych z dowodu rejestracyjnego, polisy OC i karty pojazdu.
 • Licznik punktów karnych – w naszej aplikacji w kilka chwil sprawdzić aktualną liczbę swoich punktów karnych.
 • eRecepty – dzięki nim będąc w aptece, wystarczy tylko wybrać w telefonie, którą e-receptę chcecie zrealizować i pokazać farmaceucie ekran telefonu z wyświetlonym kodem QR.
 • Karta Dużej Rodziny (mKDR) – Karta Dużej Rodziny to popularny system zniżek i uprawnień dla rodzin „3+” – zarówno w instytucjach publicznych, jak i w firmach prywatnych. Posiadacze KDR mają możliwość tańszego korzystania z oferty podmiotów m.in. z branży spożywczej, paliwowej, bankowej czy rekreacyjnej.
 • Unijny Certyfikat COVID, czyli zaświadczenie o byciu zaszczepionym, które ułatwia podróżowanie po Unii Europejskiej.
 • Bilety kolejowe – W mObywatelu możesz wyświetlić bilety zakupione w systemie PKP Informatyka: www.bilkom.pl lub bilet.wielkopolskiebilety.pl.
 • mLegitymacja szkolna/studencka – to tak samo ważne dokumenty jak tradycyjne legitymacje – upoważniają do zniżkowych przejazdów, wejść do kin czy teatrów.

Sami widzicie, że naprawdę warto korzystać z naszej aplikacji. Pobierzcie ją już dziś!

 • Jeśli używasz urządzenia z systemem Android – pobierz tutaj.
 • Jeśli używasz urządzenia z systemem iOS – pobierz tutaj.

Więcej informacji o naszej aplikacji znajdziecie na gov.pl/mobywatel

Wydział Promocji Polityki Cyfrowej

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments