Burze mózgów

0
21

Jest to jedna z najczęściej stosowanych metod przeprowadzanych techniką badań jakościowych. Metodę tą opracował w latach trzydziestych XX wieku Alex Osborn, który bardzo szybko rozpoczął swą karierę, a świadczy o tym fakt, że już w wieku 19 lat został wicedyrektorem jednej z większych firm reklamowych. Warto powiedzieć, jak dobrze przeprowadzić owe badanie, które ma coraz to większe przełożenie w praktyce.

Otóż bez wątpienia, by przeprowadzić takie badanie należy w to zaangażować ludzi z zewnątrz, którzy tak naprawdę będą odgrywać kluczową rolę, najlepiej będzie, jeśli zaangażujemy w to 12 osób. Należy pamiętać, by osoby nadzorujące ten projekt przeprowadziły osobom biorącym udział w tym badaniu krótkie szkolenie, by przekazać najistotniejsze informacje.

Warto poinformować, iż w burzy mózgów biorą udział dwie strony. Jedna z tych stron, to 12 osób, które wspólnie próbują znaleźć jakieś rozwiązanie na wcześniej przedstawioną problematykę. Natomiast druga grupa, to osoby, które oceniają pomysły, tych że osób, jak również zwracają uwagę na mowę niewerbalną podczas udzielania odpowiedzi przez respondentów. Warto zaznaczyć, iż takie badanie odbywa się w specjalnie do tego przystosowanych pomieszczeniach, Np. z lustrem weneckim, z sprzętem audio wideo, które pozwala na rejestrowanie zachowań osób biorących udział w badaniu.

Z wpośród osób, które szukają rozwiązania na pewien problem znajduje się jedna osoba, która prowadzi to badanie. Tak więc respondenci w tym badaniu mają za zadanie udzielać pomysły na rozwiązanie pewnego problemu i wszystkie ich propozycje są zapisywane na tablicy. Panują tam trzy bardzo ważne zasady, które za wszelką cenę trzeba przestrzegać, by badanie w pełni się powiodło.

Taką zasadą jest fakt, iż podajemy każde rozwiązanie jakie przyjdzie nam namyśl, nawet jeśli sami uznamy, że ta propozycja jest zupełnie nie możliwa do realizowania. Następnie szanujemy każdą wypowiedź współuczestników badania pamiętając, iż żadnej propozycji nie krytykujemy. Jak i również staramy się o przedstawienie osobie prowadzącej badanie jak największej ilości naszych propozycji.

Jak również warto powiedzieć o zaletach stosowania metody murzy mózgów. Nie wątpliwie najistotniejsza jest praca zespołowa, która tak na dobrą sprawę najwięcej wnosi. Otóż każdy dobrze wie, że wspólnie można znacznie więcej zdziałać. W ten sposób wspólne pomysły w tym projekcie przyczyniają się w konsekwencji do znalezienia najlepszej sytuacji na wcześniej postawiony problem.

thumbnail - Burze mózgów
mBrokers.pl

// ]]>

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here