Ankiety internetowe – CAWI

0
98

Przy obecnej koniunkturze, gdzie coraz to więcej osób ma dostęp do szerokopasmowego Internetu stosuje się również ankiety internetowe. Zastanówmy się dlaczego coraz to więcej ankiet przeprowadza się za pośrednictwem Internetu.

Zasadniczym aspektem wynikającym z przeprowadzania coraz to większej ilości ankiet za pośrednictwem Internetu wypływa przede wszystkim z możliwości zrealizowania ankiety w krótszym czasie, a niżeli zwykłe badanie realizowane metodą wywiadu bezpośredniego, bądź też realizując ją metodą CATI. Natomiast drugim, jakże również istotnym czynnikiem powodującym popyt na przeprowadzanie ankiet internetowych, to fakt, iż nie potrzeba opłacać pracowników, którzy wykonywaliby badanie tradycyjnymi metodami.

Jak również co jest bardzo istotne, za pośrednictwem Internetu możemy również ukazać respondentowi elementy niewerbalne, Np. logo, w tedy kiedy będziemy przeprowadzać Np. badanie rozpoznawalności marki, badanie wizerunku marki, czy badanie lojalności klientów wobec marki. Można także, przedstawić respondentowi różne elementy dźwiękowe, czy też graficzne.

Kolejnym plusem stosowania ankiety internetowej, to fakt, iż ów ankieta wychodzi naprzeciw respondentów. Bardzo często zdarza się, iż podczas stosowania tradycyjnych metod usłyszymy „proszę wybaczyć, lecz w tej chwili nie mam czasu. Proszę zadzwonić później” i w ten sposób dotykają nas niepotrzebne koszty telefoniczne. Dlatego też ankiety internetowe dają respondentowi możliwość przeprowadzenia ich w każdej chwili, jak również istnieje możliwość przerwania i dokończenia ich w późniejszym terminie.

Powyżej zostały opisane pozytywne argumenty mówiące o stosowaniu ankiet internetowych, jednakże warto również poruszyć kwestie ich wad.

Nie ma nic za darmo, dlatego należy pamiętać, iż osobom, które odpowiadają na pytania zawarte w ankiecie należy przyznać jakąś określoną odgórnie gratyfikację pieniężną, w ten sposób przyciągniemy do siebie więcej chętnych, którzy poświęcą swój cenny czas na potrzeby przeprowadzenia ankiety.

No niestety, takim najgorszym czynnikiem z stosowania ankiety internetowej przejawia się tym, iż bywają osoby, które podają informacje sprzeczne z rzeczywistością. Robią to ze względu na ochronę prywatności myśląc, iż ktoś będzie Ich dogłębnie analizował.

thumbnail - Ankiety internetowe - CAWImBrokers.pl

// ]]>

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here