Leasing

Korzystasz z samochodu w leasingu i planujesz zagraniczną podróż? Sprawdź, jakie formalności należy spełnić przed wyjazdem i o czym pamiętać. Obowiązki z tym związane może nałożyć na leasingodawcę finansujący oraz państwa, na których terytorium znajdziesz się podczas podróży.

Poznaj przepisy obowiązujące za granicą

Leasingobiorca powinien dowiedzieć się, jakie prawo obowiązuje zagranicznych kierowców w danym kraju. W wielu państwach przepisy nakładają na obcokrajowców obowiązek dysponowania upoważnieniem właściciela do kierowania jego pojazdem. Jeżeli bierzesz samochód w leasing, przez cały okres obowiązywania umowy pozostaje on formalną własnością firmy leasingowej. Dlatego właśnie do niej należy zwrócić się z prośbą o udzielenie pełnomocnictwa. Dokument taki może być wymagany w przypadku ewentualnej kontroli, przeprowadzanej przez policję drogową czy staż graniczną.

Forma upoważnienia może różnić się w zależności od państwa. Niektóre z nich wymagają jedynie pisemnego poświadczenia – najczęściej w języku urzędowym danego kraju lub angielskim. Może być ponadto konieczne poświadczenie notarialne. Pełnomocnictwo powinno zawierać dane osobowe i adresowe obu stron, numer dokumentu tożsamości, markę i model pojazdu, numer rejestracyjny, VIN oraz wskazanie okresu leasingu. Alternatywnie można ubiegać się o upoważnienie Polskiego Związku Motorowego, które jest honorowane w większości państw europejskich.

Przed zagranicznym wyjazdem leasingowanym samochodem warto również poznać obowiązujące w danym kraju przepisy ruchu drogowego, w tym odnoszące się do obowiązkowego wyposażenia pojazdu. W Polsce należą do niego jedynie gaśnica i trójkąt ostrzegawczy, lecz w niektórych państwach istnieje również obowiązek wożenia apteczki, kamizelki odblaskowej, zapasowych żarówek czy koła zapasowego.

Dowiedz się, czego wymaga leasingodawca

Firmy leasingowe w różny sposób podchodzą do kwestii wyjazdów zagranicznych swoich klientów. Wszystkie zapisy z tym związane powinny być uregulowane w umowie lub Ogólnych Warunkach Umowy Leasingu (OWUL).

Zgoda na zagraniczny wyjazd

Często finansujący wymaga, aby chęć wyjazdu poza terytorium Polski zgłosić co najmniej z kilkudniowym wyprzedzeniem. Udanie się w podróż bez zgody leasingodawcy może wiązać się z wysoką karą pieniężną. Samo uzyskanie upoważnienia również może być płatne – opłata manipulacyjna zwykle wynosi około kilkudziesięciu złotych.

Polisa OC lub Zielona Karta

Każdy finansujący będzie oczekiwał, aby samochód wzięty w leasing był chroniony za pomocą ważnej polisy ubezpieczeniowej, wymaganej w krajach, których granice zostaną przekroczone podczas zagranicznej podróży. W każdym państwie obowiązkowe jest ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej (OC). W większości krajów europejskich – w tym we wszystkich krajach UE oraz strefy Schengen, respektowana powinna być polska polisa. Udając się w inne rejony, może powstać konieczność wykupienia dodatkowego ubezpieczenia lub dysponowania Zieloną Kartą, czyli międzynarodowym certyfikatem, stanowiącym potwierdzenie zawarcia OC. Zazwyczaj jest ona wydawana bezpłatnie przez towarzystwo ubezpieczeniowe. Leasingobiorca będzie jej potrzebował na terenie takich krajów jak Białoruś, Albania, Bośnia i Hercegowina, Ukraina, Turcja, Czarnogóra, Rosja, Mołdawia, Maroko, Macedonia, Izrael oraz Iran.

Ubezpieczenie AC i Assistance

Leasingodawca może również wymagać, aby przed wyjazdem za granicę rozszerzyć zakres polskiej polisy Autocasco (AC) – każdy leasingowany pojazd jej nią obowiązkowo objęty, lecz w podstawowym wymiarze ubezpieczenie często nie obejmuje podróży poza terytorium kraju.

Ubezpieczenie Assistance zwykle nie jest wymagane przez firmy leasingowe, lecz nieraz okazuje się przydane podczas zagranicznego wyjazdu. Dzięki takiej polisie leasingobiorca uzyska wsparcie w przypadku awarii pojazdu czy jego zniszczenia – np. będzie mógł skorzystać z pomocy drogowej, otrzymać samochód zastępczy czy pokryć koszty noclegu. Warto jednocześnie pamiętać o tym, aby przed wyjazdem zadbać o stan techniczny leasingowanego auta. Pozwoli to znacząco ograniczyć ryzyko, że auto odmówi posłuszeństwa podczas podróży.

Udanie się za granicę leasingowanym pojazdem jest zatem jak najbardziej możliwe. Przed wyjazdem warto poznać przepisy obowiązujące w danym kraju oraz dowiedzieć się, jakie obowiązki nakłada na leasingobiorcę finansujący.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj