Praca

Deklaracja PIT-28 dotyczy podatników, którzy zdecydowali się rozliczać na zasadzie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Korzystają z niego zatem osoby prowadzący samodzielną jednoosobową działalność gospodarczą oraz wspólnicy spółek cywilnych i jawnych. PIT-28 dotyczy również osób rozliczających przychód z najmu i podnajmu, dzierżawy i poddzierżawy oraz umów o podobnym charakterze. Poniżej znajduje się kilka podstawowych informacji na temat tej popularnej w naszym kraju deklaracji.

1. Czym jest PIT-28?

2. Kto powinien wypełnić PIT-28 za rok 2020?

3. Rozliczenie PIT-28 online: jak to zrobić?

4. PIT-28 za 2020: do kiedy należy go rozliczyć?

Część osób przy wypełnianiu formularza PIT-38 decyduje się skorzystać z pomocy księgowej. Wbrew pozorom jednak cały proces jest dość intuicyjny i pit 28 online rozliczymy bez większych trudności.

Czym jest PIT-28?

Jak wspomniano już wcześniej PT-28 jest deklaracją podatkową, za pomocą której urząd skarbowy otrzymuje informacje podatkowe na temat podatników rozliczających się na zasadzie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Na wysokość stawki ryczałtu ma wpływ rodzaj wykonywanej działalności – przykładowo dla wolnych zawodów to 20%, a dla działalności usługowej – 8,5%. Te informacje zmieniają się, dlatego warto każdorazowo weryfikować je w sprawdzonych źródłach.

Kto powinien wypełnić PIT-28 za rok 2020?

PIT-28 jest deklaracją, która dotyczy przede wszystkim:

  • prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą rozliczaną ryczałtowo,

  • prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą – tutaj dostępna jest forma spółki cywilnej lub spółki jawnej, opodatkowanych ryczałtowo,

  • osiągających przychody najmu, podnajmu, dzierżawy i poddzierżawy, pod warunkiem, że umowy tego rodzaju nie są zawierane w ramach działalności gospodarczej pozarolniczej.

Ważne jest to, że jeśli w trakcie roku podatkowego podatnik uzyskał przychód wyłączający jego prawo do ryczałtu, składa formularz PIT-36, natomiast PIT-28 jest dodatkowy, za okres, w którym działalność na ryczałcie prowadzona była prawidłowo. Jeśli w trakcie roku przychody w wysokości 250 000 euro zostały przekroczone, za dany rok składa jeszcze PIT-28 (może do tego posłużyć program do PIT online), w przyszłym roku jednak to prawo traci.

Na PIT-28 nie można rozliczyć się z małżonkiem. Nie można z tego też skorzystać, chcąc rozliczać się jako osoba samotnie wychowująca dziecko lub z przychodów opodatkowanych poza ryczałtem.

Rozliczenie PIT-28 online: jak to zrobić?

Deklarację PIT-28 warto rozliczać online. Najlepszy i najprostszy sposób to rozwiązanie, które oferuje serwis https://www.podatnik.info/program-do-pit/pit-28. Nie trzeba być biegłym w kwestiach podatkowych, aby wygodnie ustalić wysokość podatku PIT wraz ze wszystkimi możliwymi ulgami, odliczeniami i kwotą wolną.

PIT-28 za 2020: do kiedy należy go rozliczyć?

Deklarację PIT-28 składa się wcześniej niż inne: do 1 marca 2021 r. Online będzie to można zrobić znacznie szybciej.

Podatnik musi dopełnić obowiązki zgłoszeniowe, czyli:

  • zawiadomić do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnął pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód osiągnął w grudniu roku podatkowego. – poprzez CEiDG-1,

  • dokonał wpłaty na poczet ryczałtu ewidencjonowanego (tytuł płatności w przelewie lub formulazu wpłaty: PIT-28) z tytułu rozliczeń umów najmu, dzierżawy pod warunkiem, że będzie to pierwsza w danym roku płatność z tytułu podatku za takie rodzaje przychodów

     

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj