Firmy niejednokrotnie szukają nieszablonowych rozwiązań na obniżenie podatku dochodowego. Jednym z najczęściej stosowanych sposobów jest wrzucanie do wydatków firmy wszystkiego, co może mieć z nią jakikolwiek związek. Dzięki temu zaliczki odprowadzane na PIT są niższe. Podobnie sytuacja wygląda w przypadków okularów czy soczewek. Czy jednak prawnie można ująć okulary i soczewki w kosztach firmowych? A jeśli tak, to na jakich zasadach?
Kupno okularów na firmę – czy to koszt uzyskania przychodu?
Najważniejsze jest wpisanie się w definicję. Koszt uzyskania przychodu to taki wydatek, który pomaga nie tylko w osiąganiu przyszłego przychodu, ale również zabezpiecza go, zabezpieczając sytuację przedsiębiorstwa. Codzienna praca przed komputerem a nawet przy jasnym świetle biurowym obciąża nasze oczy. W takim przypadku zakup antryrefleksyjnych okularów do komputera, nie będzie budził podejżeń. Ponadto, nie ma dokładnego zestawienia kosztów, które mogą być za koszt uzyskania przychodu uznane. Jest jednak zestawienie odwrotne pokazujące, co takim kosztem, mimo spełnienia powyższego obowiązku, być nie może. Organy skarbowe obciążają przedsiębiorcę obowiązkiem wykazania związku przyczynowo – skutkowego z poniesionym wydatkiem.
Okulary i soczewki korekcyjne
Jednoosobowa działalność gospodarcza często wiąże się z wieloma działaniami wykonywanymi przy komputerze. Z tego względu okulary i soczewki korekcyjne wydają się być racjonalnie powiązane z prowadzoną firmą – zapewniają bowiem komfort użytkowania i przyczyniają się do poprawy wzroku. Jednak wszelkie interpretacje i wyroki skarbowe, wskazują, że takie wyposażenie kosztem uzyskania przychodu być nie może. Dlaczego? Okulary i soczewki korekcyjne uznawane są przez Urząd Skarbowy jako wydatek zdrowotny, przeznaczony na cele prywatne. Będziemy go bowiem używać nie tylko w czasie pracy, ale również poza nim.
Okulary korekcyjne dla pracownika
Nieco inaczej sytuacja wygląda w przypadku zakupu okularów dla zatrudnionego przez nas pracownika. Jeśli w badaniu lekarskim widnieje informacja, że praca wymaga przebywania przed komputerem przynajmniej w wielkości 50% wymiaru czasu pracy, to wówczas zakup taki jest w pełni uzasadniony. Jedynie pracownik, musi dostać zalecenie od lekarza, że takie okulary czy soczewki korekcyjne są mu potrzebne do pracy. Dokładnie w takiej kolejności. Soczewki nabyte mogą być dopiero wówczas, gdy zwykłe okulary korekcyjne nie spełnią swojej funkcji. Mogą one być zakupione bezpośrednio z kosztów firmowych, albo poprzez pracownika i zwrócenie mu poniesionych wydatków.