Wyjaśniamy co to jest leasing pracowników!

Leasing pracowników to forma pozyskiwania pracowników, stanowiąca w Polsce swego rodzaju nowość. Taki rodzaj zatrudnienia nie jest jednoznacznie regulowany w prawie pracy, przez co wielu przedsiębiorców obawia się wypożyczać tymczasową siłę roboczą. Warto więc skorzystać z pomocy firm, specjalizujących się w leasingu pracowniczym – tak, by odbył się on zgodnie z przepisami i zabezpieczał interesy każdej ze stron.


Leasing pracowników – co to jest?


Leasing pracowników to sposób na pozyskanie dodatkowej siły roboczej w okresach braków kadrowych, np. w sezonie wakacyjnym lub świątecznym. Sama koncepcja wypożyczania przeszkolonej załogi przywędrowała do nas z zachodnich korporacji, gdzie przesuwanie pracowników pomiędzy oddziałami to codzienność.

Wypożyczanie pracowników to rozwiązanie, z którego chętnie korzystają prężnie rozwijający się przedsiębiorcy oraz duże zakłady produkcyjne. Leasing pozwala na tymczasowe pozyskanie dodatkowej kadry bez konieczności zatrudniania załogi na stałe. Pośrednikami w zdobyciu pracowników najczęściej są agencje pracy. To one biorą na siebie ciężar rekrutacji, zatrudnienia i rozliczania każdego członka załogi. Takie rozwiązanie pozwala na znaczące zmniejszenie kosztów, które przedsiębiorca musiałby ponieść przy standardowym pozyskiwaniu kadry.


Leasing pracowników – jak pozyskać dodatkowe osoby?


Wypożyczenie pracowników za pośrednictwem agencji pracy jest dosyć proste. Przedsiębiorca-użytkownik zgłasza zapotrzebowanie na konkretną ilość osób. Podaje również swoje preferencje (np. grupa wiekowa, umiejętności, wykształcenie). Na podstawie tych wytycznych agencja pracy tymczasowej wyszukuje pracowników i zatrudnia ich.

Gdy wymagana liczba osób zostanie zrekrutowana, pomiędzy agencją a pracodawcą zostaje zawarta umowa o wypożyczenie pracowników. Nowo pozyskana załoga zostaje przesunięta do zakładu pracy, w którym będzie wykonywać obowiązki wyszczególnione w umowie.


W dokumencie tym znajdują się też takie informacje jak:


●stawka (godzinowa/dzienna) pracownika,
●stanowisko pracy,
●wymiar czasu pracy (np. ¼ etatu, cały etat),
●informacja o ewentualnych nadgodzinach (i sposobie wynagradzania za dodatkowy czas pracy),
●okres, w którym ma być wykonywana praca (od-do).


Wypożyczanie pracowników z AB OVO Solutions


Leasing pracowników to opłacalne dla pracodawcy rozwiązanie, pozwalające na pozyskanie dodatkowej kadry bez konieczności zatrudniania wielu osób na stałe. Jednak aby wypożyczenie przebiegło sprawnie i zgodnie z obowiązującymi przepisami, warto wybrać pośrednika posiadającego pewne doświadczenie w tej branży. Decydując się na konkretną agencję pracy warto zwrócić również uwagę na to, czy w pakiecie z leasingiem oferowane są dodatkowe usługi (np. rozliczenie czasu pracy, optymalizacja działań).

W AB OVO Solutions liczy się dla nas przede wszystkim zadowolenie klienta. Zajmujemy się leasingiem pracowników od procesu rekrutacji, przez pełną obsługę kadrowo-płacową po rozliczanie i zawieranie umów. Oferujemy wsparcie koordynatora i selekcję załogi, dopasowanej do potrzeb i wymagań klienta.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here