Bardzo korzystna forma leasingu, która swoim swoistym układem idealnie przyporządkowuje się do grona osób, które na wzgląd swych upodobać często lubią zmieniać swoje samochody na nowe. Kwestią podstawową takiej formy leasingu jest naturalnie przekazywanie środka trwałego leasingobiorcy, z tym, że okres umowy leasingowej jest znacznie krótszy, aniżeli okres …
Bardzo korzystna forma leasingu, która swoim swoistym układem idealnie przyporządkowuje się do grona osób, które na wzgląd swych upodobać często lubią zmieniać swoje samochody na nowe. Kwestią podstawową takiej formy leasingu jest naturalnie przekazywanie środka trwałego leasingobiorcy, z tym, że okres umowy leasingowej jest znacznie krótszy, aniżeli okres, w którym zostałaby dokonana pełna amortyzacja środka trwałego.
Łączy się z tym to, iż leasingobiorca w okresie całej umowy nie spłaca równowartości całego środka trwałego, przypadającego na okres, którym to została podpisana umowa z leasingodawcą. Dlatego też istotą leasingu operacyjnego jest fakt, iż po upływie czasu leasingu, w którym to były dokonywane płatności na wzgląd użytkowania środka trwałego następuje sytuacja, w której to środek trwały z powrotem wraca do swego właściciela, którym to jest przedsiębiorstwo leasingowe.
Wydawałoby się, iż jest to niekorzystne rozwiązanie na wzgląd fizycznego przejęcie środka trwałego przez przedsiębiorstwo leasingowe. Jednakże tak nie jest, z uwagi na fakt, iż nie płacimy jednorazowo całej sumy za środek trwały. W przypadku kupna np. pojazdu, leasing operacyjny daje nam możność zakupu nowego środka trwałego za znacznie mniejsze pieniądze, aniżeli gdy kupowalibyśmy auto na własność. Opłata z tytułu owego leasingu są opłacana za każdy miesiąc użytkowania środka trwałego. Jednakże wysokości opłat zależne są naturalnie od wartości początkowej nabytego przedmiotu oraz od długości okresu jego użytkowania.
Bardzo istotna jest możliwość wliczenia wszystkich rat leasingu w koszty działalności gospodarczej, co łączy się z uzyskaniem na tej podstawie korzyści fiskalnych związanych z odprowadzeniem niższego podatku z tytułu uzyskanych dochodów względem urzędu skarbowego.
Kluczową zaletą jest możliwość użytkowania środka trwałego w okresie jego zapotrzebowania, a tym samym leasingobiorca nie wykupuje środka trwałego na własność. Ma to w konsekwencji przełożenie na niższe raty z tytułu leasingu operacyjnego. Jednocześnie jest on bardziej elastyczny, dzięki czemu po ukończeniu okresu opłat na wzgląd leasingu operacyjnego przedsiębiorca ma możliwoość zakupu nowego urządzenia, które jest nowsze i znacznie lepsze.
Leasing ten daje pełną stabilizację finansową firmie, z uwagi na fakt, iż nie musi ona od razu kupować drogiego sprzętu. Możliwość usytuowania tych opłat, jako koszt działalności gospodarczej łączy się z uzyskaniem korzyści fiskalnych, co byłoby niemożliwe w przypadku tradycyjnego kredytu.
Andrzej Miśko
,NULL,2618,1254145004