Leasing Finansowy

Leasing finansowy stanowi formę leasingu, która jest najczęściej stosowana przez wszystkie osoby korzystające z usług firm leasingowych. Istotą leasingu finansowego, jest przekazanie środka trwałego w użytkowanie leasingobiorcy na okres zawarty w umowie, w której to leasingobiorca zobowiązuje się do uiszczenia rat względem leasingodawcy na wzgląd użytkowania środka trwałego. Po opłaceniu wszystkich należytych rat, leasingobiorca wykupuje od leasingodawcy przedmiot leasingu. Zgodnie z prawem podczas okresu leasingu środek trwały należy wyłącznie do przedsiębiorstwa udzielającego leasing.

Jest to związane z tym, iż leasingobiorca w okresie uiszczania rat, w swobodny sposób korzysta z środka trwałego, lecz nie jest jego właścicielem. W tym też okresie czasu leasingobiorca niema prawa na sprzedanie środka trwałego, ani na odstąpienie go drugiej osobie, chyba, że leasingodawca, który jest właścicielem środka trwałego wyrazi na to zgodę. Jeśli nie doszło jeszcze do wykupu środka trwałego i w owym czasie przedmiot leasingu zostanie skradziony, odszkodowanie z tego tytułu otrzyma wyłącznie właściciel, czyli przedsiębiorstwo leasingowe, a leasingobiorca zaniecha dalszych płatności.

Natomiast, jeśli chodzi o okres leasingu środka trwałego, nie ma jakoby odgórnie ustalonego przepisu, który by mówił, iż poszczególny środek trwały jest poddany maksymalnemu, bądź też minimalnemu okresowi leasingu. W praktyce wynika, że okres leasingu jest zależny od przypadającej amortyzacji na środek trwały. Jednocześnie leasingobiorca znając swoją sytuację finansową może określić z góry okres spłaty środka trwałego.

Leasing finansowy daje możliwość wliczenia wszystkich rat oraz odsetek w koszty działalności gospodarczej, wynikających z tytułu spłat swoich zobowiązań względem przedsiębiorstwa udzielającego leasing. Na wzgląd możliwości uzyskania korzyści fiskalnych poprzez odprowadzenie niższego podatku do urzędu skarbowego.

Leasing finansowy zawiera w sobie korzyści wynikająca z możności wykupu środka trwałego przez leasingobiorcę. Jednocześnie ma on wpływ na wielkość comiesięcznych rat. Przez pryzmat stosowania leasingu, przedsiębiorstwo takowo zapewnia sobie płynność finansową, gdyż nie musi automatycznie wykładać całej potrzebnej sumy na zakup środka trwałego. Dodatkowo wywiera korzyści fiskalne, na wzgląd wliczenia wszystkich rat oraz odsetek w koszty działalności gospodarczej.

Andrzej Miśko

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj