Leasing

Istnieje wiele różnych form finansowania, z których może skorzystać przedsiębiorca. Rzecz w tym, by dobierać rozwiązania w zależności od dokonywanego zakupu – będzie to oznaczać spore korzyści dla przedsiębiorstwa. W jaki sposób nabywać firmowe ruchomości, by było to jak najbardziej opłacalne?

Leasing czy kredyt?

Poszukując najlepszego sposobu finansowania, wielu przedsiębiorców zadaje sobie następujące pytanie – co bardziej się opłaci, kredyt czy leasing? W tym wypadku nie ma jednoznacznej odpowiedzi, a wybór rozwiązania powinien zależeć od konkretnej sytuacji. Jeżeli planujemy zakup sprzętu przeznaczonego do eksploatacji jak np. samochodu dostawczego, narzędzi, wyposażenia biurowego itp. korzystniejszą opcją będzie właśnie leasing.

Na czym polega leasing?

Czym tak właściwie jest leasing? To umowa zawarta pomiędzy właścicielem a użytkownikiem przedmiotu leasingu. Na jej mocy leasingodawca udostępnia leasingobiorcy konkretne mienie, otrzymując w zamian opłatę. Porozumienie podpisuje się na ustalony przez strony okres. Po jego upłynięciu ruchomość może zostać wykupiona przez użytkujący ją podmiot za kwotę niższą niż wartość rynkowa (wartość końcowa może wynosić od 1 do 38%).

Decydując się na leasing np. firmowego samochodu, przyjdzie nam stanąć przed kolejnym dylematem – wybrać leasing operacyjny czy finansowy? Między nimi występuje kilka różnic. W przypadku pierwszego rozwiązania przedmiot leasingu wciąż wchodzi w skład majątku jego właściciela. Oznacza to, że obowiązek dokonania wszelkich opłat amortyzacyjnych spadnie na barki leasingodawcy. Z kolei w przypadku leasingu finansowego ten obowiązek znajduje się po stronie najmującego. Różnica pojawia się również w sposobie rozliczania leasingu – w finansowym w koszty uzyskania przychodu wlicza się część odsetkową rat oraz amortyzację, a w operacyjnym raty leasingowe.

Kiedy korzystać z leasingu operacyjnego?

Jak wynika z danych przedstawionych przez Związek Polskiego Leasingu, wśród ruchomości sfinansowanych przez firmy leasingowe dominują samochody osobowe oraz dostawcze . Przy zakupie np. służbowego auta najlepiej sprawdzi się leasing operacyjny. Wybierając luksusową markę na kredyt bądź za gotówkę istnieje możliwość amortyzacji tylko do określonej sumy. Z kolei w przypadku leasingu dzięki ratom cała wartość samochodu może zostać wrzucona w koszty uzyskania przychodu. Takie rozwiązanie pozwala również uniknąć naliczenia VAT-u w pełnej wysokości. Krótszy jest również okres amortyzacji. Zakup samochodu można rozliczyć w zaledwie 2 lub 3 lata.

Kto może skorzystać z leasingu?

W przypadku Santander Consumer Multirent z oferty leasingowej mogę skorzystać zarówno podmioty gospodarcze, osoby prowadzące własną działalność, rolnicy, spółki cywilne, jak i spółki prawa handlowego. Umożliwiają to przede wszystkim proste i przejrzyste procedury towarzyszące składaniu wniosku. Dodatkowo w ramach leasingu można skorzystać także z oferty ubezpieczenia, w której skład wchodzą OC, AC, NNW i Assistance.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj