Samozatrudnienie jest najprostszą a zarazem najtańszą formą prowadzenia indywidualnej działalności gospodarczej na własny rachunek. Do regulowania podejmowania, wykonywania i zakończenia tego typu działalności na terenie całej Rzeczpospolitej Polskiej występuje szereg przepisów które zawiera ustawa z dnia 2 lipca 2004r. o swobodzie działalności
Samozatrudnienie jest najprostszą a zarazem najtańszą formą prowadzenia indywidualnej działalności gospodarczej na własny rachunek. Do regulowania podejmowania, wykonywania i zakończenia tego typu działalności na terenie całej Rzeczpospolitej Polskiej występuje szereg przepisów które zawiera ustawa z dnia 2 lipca 2004r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz.U. Nr 173, poz.1807 z późn. zm.). Osoby planujące rozpoczęcie indywidualnej działalności gospodarczej powinny zaznajomić się z kodeksem w ustawie mówiącą o podatku dochodowym od osób fizycznych. Podatkowa definicja pozarolniczej działalności gospodarczej, określa działalność zarobkową:
wytwórczą, budowlaną, handlową i usługową.
polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż.
polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych.
Niezmiernie ważną informacją dla osób decydujących się na taką formę działalności jest decyzja ustawodawcy który wprowadził dodatkowy przepis (art. 5b) mówiący iż za pozarolnicza działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione zostaną następujące warunki:
odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności
są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności
wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.
Powyższy przepis jest bardzo ważny podczas zawierania umów z potencjalnymi kontrahentami, przez osobę która wybrała taki rodzaj działalności, gdyż jeżeli okaże się że treść kontraktu spełnia wszystkie trzy wyżej wymienione warunki wtedy fiskus uzna taką współpracę za stosunek pracy a nie za usługi wykonywane w ramach działalności gospodarczej. Przez co konsekwencje dotkną nie tylko samo zatrudnionych ale także ich zleceniodawców.
Samozatrudnienie nie ma jednak ustalonego minimum kapitałowego, ale odpowiedzialność za nie wywiązanie się ze zobowiązań jest nieograniczona i wtedy to też właściciel podmiotu odpowiada całym swoim majątkiem. Rejestracja takiej działalności gospodarczej odbywa się w urzędzie gminy (miasta), natomiast możliwymi do wyboru formami opodatkowania są:
1. Ryczałt ewidencjonowany
2. Karta podatkowa
3. Podatkowa księga przychodów i rozchodów
4. Pełna księgowość
Plusy(+)
1. Możliwe wszystkie formy opodatkowania.
2. Samodzielna organizacja pracy (samozatrudniony jest sam sobie szefem).
3. Niskie koszty związane z założeniem i prowadzeniem takiej działalności.
4. Krótki czas i stosunkowa łatwość w założeniu/likwidacji firmy.
5. Dzięki temu, że firma jest mała jest także elastyczna i może szybko reagować na zmieniające się warunki otoczenia.
6. Możliwość odliczania różnych wydatków związanych z prowadzeniem działalności.
Minusy (-)
1. Rozwój firmy a także jej przyszłość uzależnione są od decyzji tylko jednej osoby.
2. Bardzo dużo pracy, ciężko znaleźć sobie wolne (o ile firma ma być dobra i przynosić dobre zyski), często praca po godzinach.
3. Bez względu na dochody taki samozatrudniony musi automatycznie po rozpoczęciu działalności gospodarczej odprowadzać składki ZUS.
4. Odpowiedzialność bez ograniczeń, całym sowim majątkiem.
Andrzej Miśko