Spółka z. o. o.

0
305

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością stała się bardzo popularną spółką kapitałową. Ów spółka może zostać utworzona przez wieloosobową grupę jak i przez jedną osobę która może obrać niemalże dowolny dopuszczalny cel za wyjątkiem sytuacji w której ustawa stanowi inaczej. Początek przygody ze spółką z ograniczoną odpowiedzialnością należy rozpocząć od wizyty …

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością stała się bardzo popularną spółką kapitałową. Ów spółka może zostać utworzona przez wieloosobową grupę jak i przez jedną osobę która może obrać niemalże dowolny dopuszczalny cel za wyjątkiem sytuacji w której ustawa stanowi inaczej.

Początek przygody ze spółką z ograniczonąthumbnail - Spółka z. o. o. odpowiedzialnością należy rozpocząć od wizyty u notariusza, gdzie rejestrujemy sporządzoną przez nas umowę owej spółki, nie zapominając przy tym, że stworzenie takowej działalności musi się odbyć przy kapitale zakładowym nie mniejszym niż 5 000,00 zł. Kapitał ten wnoszą wspólnicy w formie gotówki lub aportem ( Np.: rzeczy ruchome, nieruchomości, wierzytelności, patenty, przedsiębiorstwo jako całość), natomiast wartość minimalna udziału nie może być niższa niż 50 zł. Szacowana opłata u notariusza wynosi około 1 800,00 zł.

Kolejnym przystankiem w drodze do otwarcia naszej działalności jest KRS, czyli Krajowy Rejestr Sądowy, gdzie będą nam potrzebne wnioski o wpis do KRS, notarialne wzory podpisów członków zarządu, umowa spółki (którą wcześniej zarejestrowaliśmy u notariusza), umowa najmu. Usługa w postaci rejestracji wpisu w KRS wynosi 1 500,00 zł – opłata sądowa. Należy również pamiętać, by była sporządzona umowa spółki w formie aktu notarialnego. Po tak przeprowadzonych działaniach powinniśmy być już za najbardziej skomplikowaną częścią. Krokiem numer trzy jest zgłoszenie się do urzędu statystycznego a następnie do urzędu skarbowego (US). Jest dozwolone, aby taka spółka operowała skrótem „sp. z o.o.” oczywiście za nazwą obraną przez daną spółkę.

Nieodzowną zaletą formy organizacyjnej przedsiębiorstwa jest fakt, że zarząd nie odpowiada za zobowiązania spółki swoim prywatnym majątkiem. Tak wiec jeśli na spółkę będzie nałożona windykacja z tytułu nieuregulowanych należności względem wierzycieli, to zarząd przedsiębiorstwa może spać spokojnie, gdyż niema prawa, by komornik wszedł na prywatnym majątek któregoś z właścicieli podmiotu gospodarczego. Sytuacja się zmienia kiedy to spółka ma zobowiązania względem Skarbu Państwa Np. z tytułu niezapłaconych podatków. Dlatego też kiedy owe zobowiązania przewyższają wartość spółki, to Państwo ma wówczas prawo wejść na prywatny majątek dłużnika.

Plusy (+)

1. Możliwość pozyskania kapitału poprzez przyłączenie nowego wspólnika.

2. Wspólnik nie odpowiada za zobowiązania spółki swoim prywatnym majątkiem, lecz odpowiada do wysokości kwoty wniesionej do spółki.

Minusy (-)

1. Kosztowny proces rejestracji.

2. Wysoki minimalny kapitał zakładowy.

3. Wymagana jest prowadzenie pełnej księgowości.

Andrzej Miśko

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here