Czas intensywnych wyjazdów urlopowych już od dawna nie stanowi domeny wyłącznie sezonu wakacyjnego. Jednocześnie wielu Polaków świadomie decyduje się spędzić swoje wolne dni w miejscu zamieszkania. Według badań CBOS w ubiegłym roku aż 59% Polaków nie wyjeżdżało w ogóle na wypoczynek. Wśród osób, które zdecydowały się jednak na co najmniej kilkudniowy relaks poza domem, znalazło się najwięcej mieszkańców dużych miast. Nie bez znaczenia była przy tym pozycja
Czas intensywnych wyjazdów urlopowych już od dawna nie stanowi domeny wyłącznie sezonu wakacyjnego. Jednocześnie wielu Polaków świadomie decyduje się spędzić swoje wolne dni w miejscu zamieszkania.
Wyjeżdżamy?
Według badań CBOS w ubiegłym roku aż 59% Polaków nie wyjeżdżało w ogóle na wypoczynek. Wśród osób, które zdecydowały się jednak na co najmniej kilkudniowy relaks poza domem, znalazło się najwięcej mieszkańców dużych miast. Nie bez znaczenia była przy tym pozycja zawodowa, status materialny, a nawet wykształcenie respondentów. Jednocześnie, jak pokazują badania firmy Ipsos, 30% naszych rodaków preferuje wyjazdy „na łono natury”. Tendencje te mogą dodatkowo pogłębić sygnalizowane od miesięcy obawy przed wakacjami w Tunezji czy Egipcie. Z drugiej jednak strony, szeroka oferta biur podróży oraz widoczna od lat obecność Polaków w światowych kurortach nie wskazuje na zagrożenie drastycznym zmniejszeniem liczby wakacyjnych podróży. Coraz bardziej atrakcyjne są też propozycje polskich miejscowości wypoczynkowych oraz dużych miast, gdzie wolny czas spędza coraz więcej gości, także z zagranicy. W pierwszym kwartale tego roku z naszych obiektów turystycznych korzystało oczywiście najwięcej przyjezdnych z Niemiec (GUS). Dlatego perspektywa spędzenia dni wolnych we własnym mieście nie musi oznaczać straconego czasu.
Wszędzie dobrze, ale…
Rezygnacja z wyjazdu nie zawsze wiąże się z brakiem pieniędzy. Z badań CBOS wynika, że część dobrze sytuowanych osób wybiera po prostu wypoczynek w miejscu zamieszkania. Wspomniana wzmożona aktywność kulturalno-rozrywkowa wielu miast, zwłaszcza kandydatów na Europejską Stolicę Kultury sprawia, że również taka forma urlopu może być atrakcyjna. Jednocześnie warto zwrócić uwagę, że jak wskazują badania firmy Deloitte, nasze pomysły na spędzenie wolnego czasu są dość standardowe: kino (13% pytanych), restauracja, pub, kawiarnia (12%), kibicowanie imprezom sportowym (2%). Natomiast 31% respondentów preferuje relaks we własnym domu. – Coraz wyższy standard dzisiejszych mieszkań niewątpliwie sprzyja organizowaniu sobie czasu wolnego we własnych czterech ścianach. – zauważa Witold Sadowski z firmy Deka Inwestycje, realizującej projekt Aparthotel Invite we Wrocławiu – Mieszkając w dobrze zlokalizowanych, wygodnych i przestronnych apartamentach z balkonami, chętniej zapraszamy gości lub decydujemy się na spędzenie spokojnego wieczoru np. przed telewizorem. Planując różnorodne atrakcje, zabawy i spotkania można więc całkiem przyjemnie wykorzystać urlop w domu. Czasem jednak warto choć na kilka dni wyjechać w nowe, nieznane miejsce, zobaczyć świat, poznać ciekawych ludzi i wrócić z niezapomnianymi wrażeniami.
Piotr Bugaj
Junior Media Specialist