Coraz modniejsze staje się zatrudnianie pracowników tymczasowych. Od czego zależy cena takiego pracownika? Kto może zostać takim pracownikiem tymczasowym? Warto przyjrzeć się takiemu tematowi, dzięki czemu będziemy mieli pojęcie o tej formie zatrudnienia. W każdym większym mieście spotkać można agencje pracy tymczasowej, które zatrudniają pracowników, wspierając wiele przedsiębiorstw.

Kim są pracownicy tymczasowi?


Kto może zostać pracownikiem agencji tymczasowej? Praktycznie każda, pełnoletnia osoba. W wyjątkowych przypadkach pracownikiem agencji może zostać osoba niepełnoletnia, powyżej 16 roku życia.

Do agencji pracy tymczasowej w dużej mierze zapisują się osoby młode, bez doświadczenia, które chcą sobie „dorobić” lub też chcą zdobyć doświadczenie. Bardzo wielu uczniów szkół średnich szuka takiej formy zatrudnienia na weekendy, dzięki czemu mogą trochę odciążyć budżet swoich rodziców.

Pracownikiem agencji tymczasowej mogą zostać również osoby, które już pracują, ale poszukują dodatkowego, dowolnego zatrudnienia. Coraz większa liczba seniorów decyduje się również na współpracę z agencją, poszukując dobrej formy dorobienia do emerytury.

Koszt zatrudnienia pracownika


Skoro już wiemy kto takim pracownikiem zostać może, to czas na to, aby spojrzeć na wszystko z drugiej strony. Ile będzie mnie kosztować, jako potencjalnego pracodawcę, zatrudnienie pracownika agencji tymczasowej? Nie da się w jednoznaczny sposób odpowiedzieć na to pytanie. Wszystko zależne jest bowiem od tego, jakich dokładnie ludzi poszukuje potencjalny pracodawca, w jakich warunkach pracy będą wykonywane poszczególne obowiązki itd.

Podczas pierwszej rozmowy z agencją pracy tymczasowej należy dokładnie określić swoje potrzeby, w tym, chociażby branże, miejsce pracy, ilość potrzebnych pracowników. Im bardziej specjalistyczne zapotrzebowanie, tym większa pewność, że koszty pozyskania dobrego i solidnego pracownika będą rosnąć.

Nie można zapomnieć o tym, że do kosztu pozyskania takiego pracownika należy zaliczyć wynagrodzenie pracownika, składki ZUS, podatek dochodowy, VAT. Dodatkowym, zawsze koniecznym kosztem, jest prowizja agencji pracy tymczasowej.

Czy warto?


Jeżeli ktoś zastanawia się, czy warto, to musi wiedzieć, że tak. Nawet jeżeli trzeba będzie uwzględnić prowizję agencji pracy tymczasowej. Wszystko przez to, że procesem rekrutacji zajmuje się agencja, a nie my, dzięki czemu będziemy mogli (jako pracodawcy) zaoszczędzić sporą ilość czasu.

Tak naprawdę pracodawca musi tylko oczekiwać na pracownika w wyznaczonym dniu, ponieważ całą resztę załatwi agencja pracy tymczasowej, łącznie z podpisaniem umowy. Warto więc znaleźć dobrą agencję, a tych kilkanaście jest na rynku.

Niektóre zajmują się typowo działalnością lokalną, a inni skupiają swoje usługi na rynku globalnym. Z jaką agencją warto podjąć współpracę? Z taką, która cieszy się popularnością i dobrą opinią wśród swoich klientów. Sprawdźmy w internecie, która agencja pracy jest godna zaufania i z kim można podjąć współpracę.


Artykuł powstał we współpracy z atlaswork.pl

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments