Część osób nawet nie zabiera się za aktywne poszukiwanie pracy, ponieważ postrzega tę czynność jako trudną. Prokrastynują więc, ile się tylko da! A to posprzątają wszystkie odległe kąty piwnicy, a to zaczną majsterkować w garażu, nawet obdzwonią znajomych, z którymi nie mieli kontaktu od kilku lat – wszystko, byle tylko nie zabierać się za poszukiwania zatrudnienia. Choć jednak ta ostatnia z wymienionych czynności mogłaby okazać się już przecież skuteczna. Wystarczy tylko zrobić to właściwie!
Czy szukanie pracy jest trudne w 2022 roku?
Według danych Głównego Urzędu Statystycznego we wrześniu 2022 stopa bezrobocia wyniosła 5,1%. W Urzędzie Pracy zarejestrowanych jest więc 801,7 tys. bezrobotnych. Są to wartości stosunkowo niewielkie. Jeszcze w 2014 roku bezrobocie we wrześniu wynosiło 11,5% i od tamtej pory powoli maleje. Czy to dobrze dla poszukujących pracy? I tak, i nie. Świadczy to bowiem o niewielkiej rotacji pracowników między firmami. Dobra wiadomość jest więc taka, że jeśli już zdobędziemy stanowiska, przy takiej koniunkturze, pracodawca będzie chciał nas zatrzymać na dłużej – dodatkowymi benefitami, czy podwyżkami płac.
Co jest trudnego w szukaniu pracy?
Samo znalezienie pracy może jednak w takiej sytuacji przysporzyć nam kilku trudności. W tych okolicznościach większość pracowników ma wygórowane oczekiwania wobec otrzymywanego wynagrodzenia. W związku z tym pracodawcy wolą poczekać z rozwojem firmy, otwieraniem kolejnych działów i udostępnianiem kolejnych miejsc pracy. Następuje więc wyhamowanie wzrostu zatrudnienia. Choć wykwalifikowani kandydaci są dostępni – pracodawcy wolą wstrzymać się z rekrutacją do momentu, w którym ich oczekiwania będą niższe.
Pracodawcy nie pomagają
Niestety przedsiębiorcy nie ułatwiają obserwacji, aby dowiedzieć się, kiedy rozpocznie się „era wstrzymania zatrudnienia”. Na portalach internetowych wciąż widnieją setki jak nie tysiące różnorodnych ofert pracy. Jednak możesz wysyłać swoje CV do wielu z nich, a odpowiedzią będzie tylko cisza. Dlaczego tak jest? Pracodawcy pokazują w ten sposób swojej konkurencji, że firma się rozwija. W końcu – skoro potrzebują kolejnych specjalistów, to znak, że wszystko idzie pełną parą. Potencjalnym kandydatom utrudnia to jednak poszukiwania, niemal podcinając im skrzydła.
Jak sprawdzić ogłoszenie pracodawcy?
Swoich potencjalnych współpracowników warto sprawdzać odpowiednio wcześniej. Pozwala na to portal Work Or Not. Znajdziesz w nim nie tylko opinie o pracodawcach. To także możliwość sprawdzenia aktualnie prowadzonych i archiwalnych rekrutacji w danym przedsiębiorstwie. Pozwala to prześledzić, czy firma faktycznie szuka pracowników. Może jednak przeprowadza kampanię PR-ową kosztem rekrutujących? Lepiej sprawdź w wyszukiwarce Work Or Not!