Właściwa aranżacja powierzchni biurowych stanowi poważne wyzwanie również dla specjalistów. Istnieje wiele rodzajów takich przestrzeni, od dużych open space po obszary podzielone na wiele, małych boksów. Przebywający w nich pracownicy używają różnego rodzaju sprzętu, więc potrzebują również zróżnicowanego okablowania. Mając to na uwadze, trzeba pamiętać, że instalacje elektryczne znajdujące się w pomieszczeniu również muszą być poprowadzone w przemyślany sposób. Tak, aby zapewnić każdemu pracownikowi wygodę korzystania i wysoki poziom bezpieczeństwa.


Projekt powinien uwzględniać nowoczesne rozwiązania.


Pomieszczenia biurowe powinny zapewniać komfort i wygodę pracy. Kierując się tą zasadą, należy przeprowadzić remont instalacji elektrycznej w taki sposób, aby była poprowadzona w sposób maksymalnie wygodny dla użytkownika. Będąc na etapie projektowania całego systemu, nie można zapominać o innowacyjnych rozwiązaniach. Standardem powoli stają się nowoczesne instalacje elektryczne w biurach, prowadzone bezpośrednio pod podłogą. Wyposażone są w puszki, które umożliwiają łatwy i prosty dostęp do wszelkich, niezbędnych mediów w miejscach oddalonych od ścian. Budowa linii kablowych w taki sposób jest praktykowana zwłaszcza w biurowcach z dużymi, otwartymi przestrzeniami — eliminuje się w ten sposób problem biegnących kabli czy przedłużaczy.

Instalacje elektryczne w biurach muszą łączyć wiele funkcji.


Planując konserwację instalacji elektrycznych, warto pomyśleć o doposażeniu jej w ciekawe nowinki techniczne. Praktycznym rozwiązaniem są pomieszczenia biurowe lub sale konferencyjne w hotelach wyposażone w bloki gniazd różnego rodzaju. Poza standardowymi, elektrycznymi, znajdują się w nich również teleinformatyczne. Wyposażone są w specjalne osłony, na których można układać przewody zasilające różnego rodzaju sprzęt niezbędny do pracy.

Źródło: https://bigan.pl/oferta/uslugi-budowlano-remontowe-dla-powierzchni-biurowych/

Remonty instalacji elektrycznych powinny prowadzić do zwiększenia bezpieczeństwa użytkowników.


Przykładem budynku użyteczności publicznej, gdzie należy położyć duży nacisk na bezpieczeństwo, jest hotel. Instalacja elektryczna poprowadzona w przestrzeniach hotelowych powinna zawierać elementy maskujące kable. Zapewnia to nie tylko estetykę, ale również podnosi bezpieczeństwo. Instalacje elektryczne w hotelu często składają się z takich elementów jak:

  • kolumny, minikolumny — umożliwiają rozprowadzenie instalacji od sufitu do podłogi,
  • listwy i kanały instalacyjne — umożliwiają prowadzenie kabli wzdłuż ścian,
  • minipuszki i przepusty biurkowe — dzięki nim możliwe jest rozprowadzenie multimediów i instalacji elektrycznych do poszczególnych miejsc, również oddalonych od siebie.

Wszelkie prace powinny być prowadzone na podstawie odpowiednich norm i wytycznych.


Nie istnieją szczegółowe wytyczne dotyczące prowadzenia instalacji elektrycznych w hotelu, biurowcu czy innych budynkach użyteczności publicznej. Obowiązują zasady ogólne, oparte na bezpieczeństwie użytkowania. Kable powinny przebiegać w miejscach określonych normami. Wskazane jest również, aby były prowadzone w kanałach kablowych czy korytach. Ułatwia to serwis instalacji elektrycznej i dodatkowo zabezpiecza okablowanie przed uszkodzeniami mechanicznymi czy nagrzewaniem. Co istotne, projekt takiej instalacji musi składać się z pewnych elementów.

Elementy projektu instalacji elektrycznej


Dobrze napisany projekt jest pierwszym krokiem w rozprowadzeniu instalacji elektrycznej. Sklep to kolejny budynek użyteczności publicznej, w którym w dokumentach projektowych musi znajdować się:

  • propozycja doboru odpowiednich przekrojów przewodów,
  • podział na odpowiednią ilość obwodów,
  • wybór odpowiednich zabezpieczeń gwarantujących prawidłowe funkcjonowanie instalacji,
  • dobór odpowiedniego rodzaju i natężenia oświetlenia,
  • plan rozmieszczenia gniazd.


Pamiętając o niezbędnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa, funkcjonalności i wygody użytkowania, projektując i prowadząc instalację elektryczną sklepu, lokalu gastronomicznego czy innego miejsca publicznego, warto zwrócić się o pomoc do specjalistów. Samodzielne wykonywanie tego typu prac może skończyć się niebezpiecznym wypadkiem.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments