badania lekarskie dokument

Prawo jazdy jest dokumentem, które uprawnia do prowadzenia pojazdów mechanicznych. W związku z tym wymaga się od kierowców, żeby stan ich zdrowia był wystarczająco dobry do bezpiecznego poruszania się na drogach w celu minimalizacji liczby wypadków. Dlatego też każdy kandydat na kierowcę musi obowiązkowo przejść badania lekarskie, które pozwolą ocenić czy stan zdrowia kandydata na prawo jazdy pozwala na prowadzenie przez niego pojazdów.

Przebieg badania

Zakres badań lekarskich, sposób przeprowadzenia oraz ich ważność zależy głównie od kategorii prawa jazdy i dotyczy wszelkich zdolności, problemów psychicznych, przeciwskazań, problemów ruchowych czy wzrokowych. Lekarz przede wszystkim skupia się na zbadaniu wzroku. Nie oznacza to jednak, że konieczność noszenia okularów nie będzie dyskwalifikowała kierowcę, lecz należy o tym fakcie poinformować lekarza. Również ważne jest zbadanie narządów słuchu, równowagi, układu ruchowego, oddechowego i sercowo-naczyniowego. Duże znaczenie ma sprawdzenie przed lekarza układu nerwowego w tym padaczki, chorób psychicznych lub stanów depresyjnych. Jeśli lekarz stwierdzi poważne wady wzroku lub inne choroby o potencjalnie ciężkim przebiegu może skierować badanego na wizytę specjalistyczną. W takim przypadku badanie zostanie dokończone dopiero, kiedy badany dostarczy dodatkową dokumentację medyczną. Natomiast jeśli lekarz nie stwierdzi żadnych nieprawidłowości orzeczenia zostanie przyznane  w czasie jednej wizyty.

Cena badań lekarskich

Cena badań lekarskich dla kierowców ubiegających się o badania przed rozpoczęciem kursu lub przedłużające termin ważności prawa jazdy znaleźć można na stronie cennik badań dla kierowców. Ta kwota jest regulowana ustawowo, nie ma więc od niej żadnych odstępstw i różnicy czy jest to kandydat dopiero zapisujący się na kurs prawa jazdy czy ten, który chce przedłużyć lub odzyskać utracone prawo jazdy. Kwota ta może ulec zmianie po wprowadzenia poprawek do ustawy.

Ważność badań lekarskich

Okres ważności badań na prawo jazdy jest zależny od sytuacji, w której znajduje się kandydat na prawo jazdy. Jeśli lekarz nie dopatrzył się żadnych istotnych problemów zdrowotnych to badanie będzie ważne bezterminowo. Jeśli jednak występują jakieś problemy jak na przykład słabszy wzrok trzeba będzie umówić się na badanie w terminie określonym przez lekarza.

Badania lekarskie na prawo jazdy to zmora wielu przyszłych posiadaczy samochodów, a przede wszystkim kierowców zawodowych. Choć przyszli kierowcy mogą z niechęcią się im poddać to jednak z oczywistych przyczyn poddawanie się im jest w pełni zasadne. Warto z nich skorzystać, gdyż już na ich etapie można zdiagnozować poważne choroby zagrażające naszemu zdrowiu i życiu, a przy tym możemy również zadbać o bezpieczeństwo innych osób biorących udział w ruchu drogowym.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj