mężczyzna

Każda osoba, która prowadzi przedsiębiorstwo musi opłacać składki ZUS. Niestety, czasami zdarzają się zatory finansowe, a zaniedbanie tego obowiązku może oznaczać naprawdę duże konsekwencje. Jakie są skutki zaległości względem ZUS?

Składki ZUS powinno się opłacić do 10 lub 15 dnia każdego miesiąca. Niedotrzymanie terminu sprawia, że automatycznie zaczynają się naliczać odsetki, a dług gwałtownie i szybko rośnie. Dlatego po kilku miesiącach może okazać się, że czeka nas naprawdę dość duży wydatek. Wierzyciel może egzekwować spłatę należności na kilka sposobów.

Zaległość w ZUS staje się długiem, który może zostać ściągnięty z konta na drodze administracyjnej lub komorniczej. ZUS może ustanowić także hipotekę na nieruchomości należącej do działalności dłużnika. W przypadku osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą za należności i zaległości w płatnościach składek odpowiada swoim prywatnym majątkiem. Więcej – nawet tym, który został zgromadzony razem z małżonkiem. Z pozoru niewielkie zaległości mogą szybko urosnąć i zaburzyć płynność finansową firmy, czasami wręcz sprawić, że przedsiębiorstwo trzeba będzie zamknąć.

Na szczęście masz kilka możliwości wyjścia z sytuacji. Czarny scenariusz nie jest wcale pewny i nie musi się wydarzyć. Tak naprawdę masz kilka rozwiązań z tej sytuacji – możesz na przykład złożyć wniosek o odroczenie płatności z powodu braku płynności finansowej. Wniosek sprawia, że zyskujesz dodatkowy czas, kiedy odsetki się nie naliczają, a ty możesz poszukać środków na spłatę zobowiązania.

Dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług pośrednika kredytowego, na przykład Janosik dla firm. Dzięki temu błyskawicznie dostaniesz wsparcie finansowe, które pozwoli ci na wyjście z tej sytuacji i spłacenie zobowiązania na czas. To sprawia, że możesz uniknąć naliczania się karnych odsetek za niespłacenie zaległości w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych i kolejnych długów. Niewielkie wsparcie finansowe pozwoli na utrzymanie płynności, której potrzebujesz do sprawnego działania przedsiębiorstwa, a tym samym do utrzymania go na rynku.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj