podliczanie rachunkow

Wizja uzyskania tzw. „szybkiej gotówki” skłania wiele osób do rozważań o zaciągnięciu kredytu. Wszelkiego rodzaju pomysły i plany łatwiej jest realizować, mając do dyspozycji pewną kwotę.

Wiele z nich nie ma szansy ujrzeć światła dziennego bez pożyczki. Kredyt w banku to dla wielu ogromna szansa, ale też spore ryzyko, stałe zobowiązania oraz uciążliwe formalności. Dla kogo kredyt jest najlepszą opcją? Kiedy lepiej z niego zrezygnować? Z czym liczyć się podczas spłaty i jak wykorzystać usługi bankowe na swoją korzyść?

Jakie są korzyści kredytów bankowych?

Główną zaletą kredytu jest tzw. „szybka gotówka”. Korzystanie z niego jest najlepszym sposobem na zdobycie pieniędzy w krótkim czasie bez konieczności długotrwałego odkładania gotówki. Jest to świetny sposób na realizację planów, zwłaszcza gdy dostępne w domowym budżecie oszczędności są małe. Otrzymanie ekstra gotówki jest także dużą szansą na szybki rozwój biznesu oraz sfinansowanie dużych inwestycji. Remont domu, zakup mieszkania lub powiększenie przedsiębiorstwa – te działania umożliwia pożyczka.

Kredytobiorcy cenią sobie dużą dowolność w wykorzystaniu gotówki. Otrzymane pieniądze można spożytkować na wybrany cel (inna sytuacja jest, gdy decyzja pada na kredyt hipoteczny – wtedy gotówkę należy przeznaczyć na inwestycje związane z nieruchomościami). Sporym plusem jest możliwość skorzystania z porad doradcy kredytowego oraz poznania opinii banku o planowanej inwestycji. Takie usługi mogą wpłynąć na przebieg przedsięwzięcia i ograniczyć niepotrzebne ryzyko.

Jakie minusy posiada kredyt?

Wadą, która wysuwa się na pierwszy plan podczas planowania kredytu, jest oprocentowanie i odsetki. Niestety, w zamian za natychmiastową gotówkę otrzymuje się także dodatkowe koszty – pożyczając pewną sumę, ostatecznie spłaca się większą kwotę. Co więcej, wysokość oprocentowania może ulegać modyfikacjom, podobnie jak np. koszty prowadzenia rachunku. Ta niestabilność pod względem opłat dodatkowych pozbawia całkowitej kontroli nad rzeczywistymi kosztami kredytu. Sporym utrudnieniem mogą być także formalności, które wymagają czasu – zwłaszcza przy kredycie hipotecznym, przy którym na decyzję czeka się nawet do 21 dni. Kredyt wiąże się również z ryzykiem zadłużenia. Nawet stabilna sytuacja finansowa może się zmienić, a wraz z nią mogą pojawić się problemy z terminową spłatą rat oraz interwencja komornicza.

Takie sytuacje źle wpływają na historię kredytową klienta i uniemożliwiają lub utrudniają korzystanie z pożyczek w przyszłości. Mała elastyczność banków co do terminów zmusza do comiesięcznego wywiązywania się z zobowiązań – trzeba przygotować się na regularność w spłacaniu rat przez wiele miesięcy lub lat. Pożyczki i kredyty są również słabo dostępne dla młodych przedsiębiorstw oraz osób o niestabilnym zatrudnieniu (np. umowa zlecenie) i niskich zarobkach. Brak zabezpieczenia dla banku nie daje szansy na skorzystanie z kredytu. O wadach i zaletach kredytów bankowych warto wiedzieć. Pozwala to dobrze zaplanować przyszłość i podejmować jak najbardziej korzystne decyzje.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj