ubezpieczenie komunikacyjne

Masz pytania dotyczące ubezpieczeń komunikacyjnych, których boisz się zadać lub których nie miałeś czasu zweryfikować? Przeczytaj nasz artykuł i przekonaj się, czy wśród zaprezentowanych pytań znalazły się takie, które pojawiły się także w Twojej głowie. Poznaj odpowiedzi na nie. Dowiedz się o ubezpieczeniu komunikacyjnym wszystkiego, co najważniejsze na start.

Jakie ubezpieczenie trzeba kupić po nabyciu auta?

W Polsce jedynym obowiązkowym ubezpieczeniem komunikacyjnym jest OC. Należy je wykupić, ponieważ w razie spowodowania szkody drogowej chroni Cię przed odpowiedzialnością cywilną (wypłacaniem odszkodowania z własnej kieszeni). Z kolei osoba poszkodowana może liczyć na wsparcie finansowe w leczeniu urazów czy naprawie samochodu. Poznaj słownik pojęć dla ubezpieczenia komunikacyjnego, by dowiedzieć się o nim więcej.

Kiedy trzeba kupić ubezpieczenie komunikacyjne?

Do wykupienia obowiązkowego ubezpieczenia OC jesteś zobowiązany najpóźniej w dniu rejestracji samochodu. Nigdy nie możesz jeździć autem bez ważnego OC! Z kolei dodatkowe ubezpieczenia możesz kupić wtedy, gdy poczujesz taką potrzebę. Warto jednak poczekać na datę odnowienia OC, ponieważ pakiety ubezpieczeń, np. OC+AC lub OC+AC+NNW wychodzą taniej, niż gdybyś kupił każdą z polis osobno.

Od czego zależy zakres ubezpieczeń komunikacyjnych?

Tu także występuje różnica pomiędzy OC a innymi ubezpieczeniami komunikacyjnymi. Obowiązkowa polisa samochodowa ma stały zakres regulowany prawnie, więc niezależnie od tego, u jakiego ubezpieczyciela ją wykupisz, będzie Ci przysługiwała taka sama ochrona. Z kolei dodatkowe polisy mogą się nieznacznie różnić w zależności od firmy, która je sprzedaje. Warunki nieobowiązkowych ubezpieczeń znajdziesz w OWU, czyli Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. Przeczytaj je przed podpisaniem umowy!

Jak znaleźć tanie ubezpieczenie komunikacyjne?

Obecnie najpopularniejszym sposobem na szukanie tanich ubezpieczeń komunikacyjnych – zwłaszcza OC – jest korzystanie z kalkulatorów ubezpieczeń. Wpisujesz w formularz dane, a system oblicza przysługujące Ci zniżki. Po paru sekundach zupełnie za darmo otrzymujesz gotową listę towarzystw ubezpieczeniowych, ofert oraz cen. Są ustawione od najtańszej (i podstawowej) do najdroższej (i rozszerzonej). Sam zdecyduj, na czym Ci zależy.

Kiedy można wypowiedzieć OC i AC?

Ubezpieczenie OC można wypowiedzieć w dowolnym momencie, choć przestanie obowiązywać dopiero pod koniec okresu ochronnego. Wyjątki to: wyrejestrowanie samochodu, całkowite zniszczenie, skradzenie, podwójne ubezpieczenie. Wówczas ochrona przerywana jest natychmiast, a Ty otrzymujesz zwrot gotówki. Wyrejestrowanie samochodu, całkowite zniszczenie i skradzenie skutkuje także natychmiastowym zerwaniem umowy autocasco. Jeśli chcesz wypowiedzieć to ubezpieczenie samodzielnie, możesz to zrobić do 30 dni od podpisania umowy (lub do 7, jeśli prowadzisz firmę). Niestety po przekroczeniu tego terminu wypowiedzenie AC nie jest możliwe i musisz czekać do zakończenia okresu ochronnego. Ta polisa nie odnawia się automatycznie, więc nie trzeba robić niczego więcej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj