Sposoby na płacenie niższego OC

0
188

Jeżeli masz samochód lub inny pojazd mechaniczny, musisz płacić składki za ubezpieczenie OC. Nie musisz za to – a wręcz nie powinieneś – przepłacać. W każdym towarzystwie ubezpieczeniowym zakres obowiązkowej polisy OC jest ten sam. Różni się wyłącznie cena. Dlaczego tak jest i jak ją obniżyć? Przeczytaj!

 

Dlaczego ceny różnią się pomiędzy sobą?

Zakres polisy OC ustalony jest prawnie, ale cena – nie. Tę każde towarzystwo ubezpieczeniowe wylicza samo. Bierze pod uwagę czynniki dotyczące zarówno Ciebie, jak i samochodu objętego lub mającego zostać objętym ochroną. Są to na przykład: Twój wiek, stan cywilny, posiadanie dzieci, miejsce zamieszkania, historia jazdy, długość posiadania prawa jazdy. Samochodu tyczą się: marka, model, wiek, wielkość silnika.

Towarzystwa ubezpieczeniowe korzystają z różnych statystyk, które mają przełożenie na wysokość ceny ubezpieczenia OC. Są to na przykład częstotliwość wypadków na danym terenie (jako mieszkaniec centrum dużego miasta nie dostaniesz zniżki, ale jako mieszkaniec małego miasteczka możesz) lub częstotliwość wypadków danej marki i modelu auta (niestety niewiele robisz z tym czynnikiem, chyba że zdecydujesz się na zmianę samochodu).

 

sposoby na placenie nizszego oc

Sposoby na obniżenie dotychczasowej składki OC

Zacznij od drobnego researchu. Przejrzyj najświeższe rankingi ubezpieczeń lub skorzystaj z internetowej porównywarki polis. Umieszczając w tej drugiej swoje dane, otrzymasz listę towarzystw i cen, dzięki czemu zobaczysz, gdzie zapłacisz mniej. Oczywiście taką listę wygenerujesz bez ponoszenia opłat.

Kiedy już zobaczysz, że inne towarzystwo ubezpieczeniowe ma Ci do zaoferowania OC w niższej cenie, masz do wyboru dwie drogi:

  • udaj się do obecnego ubezpieczyciela. Szczerze powiedz, jak wygląda sytuacja. Jesteś wieloletnim klientem, a płacisz za dużo. Na dodatek wiesz, że gdzie indziej czeka na Ciebie lepsza oferta i zastanawiasz się nad rozwiązaniem umowy. W takim wypadku towarzystwo, by docenić Twoją stałość, może zaproponować Ci upust. Rozważ, czy jest równie atrakcyjny co cena OC u konkurencji,
  • zmień towarzystwo na nowe. Ubezpieczenie możesz wypowiedzieć w dowolnym momencie, jednak wykupienie nowego będzie miało sens dopiero przed zakończeniem okresu rozliczeniowego u obecnego ubezpieczyciela. Niezależnie bowiem od tego, kiedy wypowiesz umowę (na miesiąc przed końcem czy po trzech miesiącach od zakupienia), ochrona nie zostanie cofnięta. Nie odzyskasz też pieniędzy za niewykorzystany czas. Przeczytaj artykuł: Zmiana ubezpieczyciela – jak wypowiedzieć umowę OC?, by dowiedzieć się więcej.

sposoby na placenie nizszego oc

Niezależnie od tego, czy postanowisz zostać w obecnym towarzystwie, czy zmienisz je na nowe, zastanów się nad skorzystaniem z dodatkowych sposobów na obniżenie OC. Jeśli jeździsz autem ze swoim małżonkiem lub rodzicem, zarejestruj pojazd jako współwłasność – składka zostanie wyliczona z danych Was obojga.

Dodatkowe ubezpieczenia (AC, NNW, assistance) wykupuj tylko wraz z OC. Kupując w pakiecie, oszczędzasz. A kiedy przychodzi do zapłaty, postaraj się zebrać całość kwoty i wpłacić naraz. Jeśli rozłożysz OC na raty, w ostateczności wyniesie Cię więcej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here